Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie dostępu do dokumentacji medycznej leczenia psychiatrycznego na potrzeby postępowania prowadzonego przez ABW z dnia 2024-05-22.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie dostępu do dokumentacji medycznej leczenia psychiatrycznego na potrzeby postępowania prowadzonego przez ABW.
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich treść art. 50 ust. 2 pkt 4 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (dalej jako: "uozp") w związku z art. 24 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o ochronie informacji niejawnych (dalej jako: "uoin"), uprawnia pisemnie upoważnionych funkcjonariuszy ABW do żądania informacji o chorobie psychicznej wyłącznie w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia postępowania sprawdzającego. Nie upoważniają one natomiast tych funkcjonariuszy do żądania udostępnienia całej dokumentacji medycznej, czy też informacji o przebiegu procesu leczenia oraz stosowanej w toku tego leczenia terapii.
Zdaniem Rzecznika w przypadku przyjęcia odmiennej interpretacji, ochrona prawa do prywatności osób weryfikowanych w ramach postępowania sprawdzającego, którą na poziomie uozp gwarantuje tajemnica lekarska, staje się iluzoryczna. Standard tej ochrony prawnej wyznacza natomiast treść art. 47 Konstytucji oraz art. 51 Konstytucji w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Z przepisów tych oraz ich interpretacji wynika możliwość zbierania przez władze publiczne informacji o osobie wyłącznie w zakresie niezbędnym (koniecznym) - a nie "wygodnych" dla organów publicznych. Stanowisko Rzecznika nie spotkało się jednak z aprobatą organów przeprowadzających postępowanie sprawdzające w sprawach o wydanie poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych.
W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zbadanie przedstawionej sprawy i poinformowanie o zajętym stanowisku.