Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie umożliwienia funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej wliczania okresów służby do okresu zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ze służby z dnia 2024-06-24.

Adresat:
Minister Finansów
Sygnatura:
WZF.7040.19.2024
Data sprawy:
2024-06-24
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Wydział do Spraw Żołnierzy i Funkcjonariuszy
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie umożliwienia funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej wliczania okresów służby do okresu zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ze służby.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się obywatel, który przeszedł na zaopatrzenie emerytalne ze Służby Celno-Skarbowej i obecnie stara się o przyjęcie do pracy w charakterze pracownika cywilnego w Oddziale Straży Granicznej. W ogłoszeniu dotyczącym naboru do tej instytucji istnieje wymóg posiadania 2 lat stażu pracy. Z jednostki rekrutującej uzyskał on jednak informację, że są trudności z przyjęciem go do pracy ze względu na brak zamieszczenia Służby Celno-Skarbowej w art. 302 ustawy Kodeks pracy.

Niniejszy problem był już przedmiotem zainteresowania RPO, który wystąpił do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie umożliwiającym wliczanie funkcjonariuszom służb mundurowych okresów służby do okresów zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ich ze służby. W wyniku wystąpienia Rzecznika uregulowania takie zostały wprowadzone w przepisach ustawy o Służbie Więziennej. Z kolei z odpowiedzi udzielonej od Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że Minister dostrzegł brak zamieszczenia Służby Celno-Skarbowej w art. 302 ustawy Kodeks pracy. Zwrócił uwagę na możliwość podejmowania przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej po zwolnieniu ze służby kolejnej pracy na podstawie stosunku pracy a nie stosunku służbowego. Stwierdził, że zasadnym jest aby okres służby był uwzględniany do okresu zatrudnienia. W związku z tym Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, w opracowywanym wówczas projekcie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zobowiązał się do uwzględnienia zmian umożliwiających wliczanie funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej okresów służby do okresów zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ich ze służby. J

Jednak z obowiązującego obecnie art. 302 ustawy Kodeks pracy wynika, że wbrew udzielonym obietnicom, nie dokonano zmian przepisów prawa umożliwiających funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej wliczanie okresów służby do okresu zatrudnienia nawiązywanego po zwolnieniu ze służby.

W związku z powyższym Rzecznik ponownie wystąpił do Ministra z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2024-07-18
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z 18 lipca 2024 r. przychylił się do zmiany przepisu art. 302 Kodeksu pracy i uzupełnienie go o funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Aktualne brzmienie tego przepisu nie daje podstawy do zaliczenia byłemu funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej, który podejmuje pracę po zwolnieniu ze służby, okresu tej służby do okresu zatrudnienia w zakresie uprawnień wynikających z prawa pracy. Inne regulacje prawne w tym zakresie obowiązują w przypadku funkcjonariuszy innych służb mundurowych, np. Policji czy Straży Granicznej. Funkcjonariuszom ww. służb, którzy po zwolnieniu ze służby podjęli pracę, okres tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy. W związku z powyższym, nie ma uzasadnienia prawnego dla odmiennego traktowania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Jednakże, mimo stanowiska popierającego zmiany przepisu art. 302 Kodeksu pracy i uzupełnienie go o funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, należy mieć na uwadze, że w zakresie zmian Kodeksu pracy, inicjatywa ustawodawcza należy do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.