Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji uchodźców z Ukrainy ze znacznym stopniem niepełnosprawności z dnia 2024-07-11.

Adresat:
Prezes Rady Ministrów
Sygnatura:
XI.543.445.2024
Data sprawy:
2024-07-11
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji uchodźców z Ukrainy ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Od początku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Rzecznik Praw Obywatelskich z uwagą monitoruje sytuację uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób pochodzenia romskiego, osób z problemami zdrowotnymi, w starszym wieku, a także tych, które doświadczyły tortur, przemocy seksualnej lub innych naruszeń prawa międzynarodowego. Z informacji docierających do Biura RPO wynika, że pomimo ogromnego zaangażowania administracji publicznej i organizacji pozarządowych dotychczas oferowane formy pomocy nie są adekwatne do ich rzeczywistych potrzeb. Wynika to przede wszystkim z braku systemowych rozwiązań pozwalających na skuteczną pomoc i włączenie do życia społecznego osób najbardziej narażonych na marginalizację społeczną.

Jako jeden z najpoważniejszych problemów w tym zakresie należy wskazać fakt, że obecnie obowiązujące ramy prawne regulujące system wsparcia uchodźców z Ukrainy są niedostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z problemami zdrowotnymi lub ograniczoną mobilnością. Ciężar udzielenia takim osobom niezbędnej pomocy polegającej na recepcji, organizacji specjalistycznego transportu oraz miejsca zakwaterowania dostosowanego do ich potrzeb, spoczywa na organizacjach pozarządowych.

W związku z tym RPO przypomniał, że na Polsce jako stronie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych spoczywa m.in. określony w jej art. 11 obowiązek podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami w sytuacjach zagrożenia, w tym w trakcie konfliktu zbrojnego, w sytuacjach wymagających pomocy humanitarnej i w przypadku klęsk żywiołowych. Za niezbędne uznać zatem należy uzupełnienie - pod względem prawnym i organizacyjnym - systemu wsparcia w taki sposób, by potrzeby uchodźców z niepełnosprawnościami czy w złym stanie zdrowia były uznane i odpowiednio zabezpieczone.

Organizacje pozarządowe w kierowanych do Rzecznika skargach wskazały również na problem braku istnienia zaświadczeń lub innego rodzaju potwierdzenia faktu przekroczenia granicy po 24 lutego 2022 r. w sytuacji, gdy uchodźca nie dysponuje ważnym dokumentem podróży. Powyższe powoduje, że uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają ważnego ukraińskiego paszportu oraz zamierzają kontynuować podróż do innych państw członkowskich UE trudno wykazać, że należą do osób, które musiały opuścić Ukrainę w wyniku konfliktu zbrojnego. Brak wydawania zaświadczeń potwierdzających datę przekroczenia granicy przez uchodźców należących do grupy beneficjentów ustawy o pomocy, w praktyce ogranicza także ich dostęp do form wsparcia gwarantowanych na terytorium RP, jeżeli Polska jest dla nich krajem tranzytowym. Problem ten dotyczy przede wszystkim obywateli i obywatelek Ukrainy ewakuujących się z terenów okupowanych, na terenie których wprowadzono wymóg posiadania paszportu rosyjskiego.

Na koniec RPO zwrócił uwagę na szczególną sytuację uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, którzy doświadczyli poważnych naruszeń prawa międzynarodowego (w tym tortur oraz innych form przemocy, w tym seksualnej). Sytuacja tych osób nie została uwzględniona w katalogu przesłanek uprawniających do zwolnienia z partycypacji w kosztach zakwaterowania i wyżywienia, co w konsekwencji może ograniczać ich dostęp do niezbędnej pomocy. Obecnie obowiązujące prawo nie przewiduje także mechanizmu identyfikacji osób, które doświadczyły poważnych naruszeń prawa międzynarodowego.

Rzecznik zwrócił się do Premiera z prośbą o zainicjowanie niezbędnych działań legislacyjnych w celu dostosowania systemu wsparcia uchodźców z Ukrainy do potrzeb osób należących do grup wrażliwych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2024-08-29
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w piśmie z 29 sierpnia 2024 r. zapewnił, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej konsekwentnie podejmuje wielosektorowe działania, które od dnia wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie umożliwiają udzielenie pomocy każdemu, uciekającemu przed wojną, kto się o nią zwróci. Wprowadzono szereg rozwiązań pomocowych, które w równym stopniu dotyczą wszystkich osób, o których mowa w art. 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Na mocy ww. ustawy wszyscy uchodźcy wojenni z Ukrainy posiadają takie same uprawnienia, jak i obowiązki. Ustawa pomocowa nie dyskryminuje żadnej grupy osób i wszystkich traktuje równo, bez względu na pochodzenie, wiek czy stan zdrowia. Powyższe działania obejmują m.in. pomoc finansową, wsparcie w uzyskaniu numeru PESEL i zakwaterowaniu, pomoc w znalezieniu pracy, pomoc medyczną i socjalną oraz wsparcie we włączeniu do systemu edukacji. Wojewodowie współpracują z organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz wszystkich uchodźców wojennych wymagających szczególnego wsparcia, w tym również Romów i Romek, w celu wyrównywania szans ww. osób, a także rozwiązywania problemów, które w przeważającej liczbie przypadków mają swoją genezę w sposobie funkcjonowania na Ukrainie, jeszcze przed przybyciem na terytorium RP. Podsekretarz Stanu podkreślił, że MSWiA jest otwarte na dialog i dalsze konstruktywne propozycje zmian do ustawy pomocowej, możliwe do sfinansowania w ramach Funduszu Pomocy.