Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie braku przepisów dotyczących uciążliwości zapachowych (immisji odorowych) z dnia 2024-08-22.

Adresat:
Minister Klimatu i Środowiska
Sygnatura:
V.7203.10.2024
Data sprawy:
2024-08-22
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie braku przepisów dotyczących uciążliwości zapachowych (immisji odorowych).

Problematyka dotycząca braku przepisów dotyczących uciążliwości zapachowych (immisji odorowych) od dłuższego czasu pozostaje w zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich. Korespondencja dotycząca przedmiotowego zagadnienia prowadzona była od prawie dwóch dekad przez Rzeczników poprzednich kadencji z kolejnymi Ministrami Środowiska, a mimo to problem ten w dalszym ciągu jest przedmiotem licznych skarg wpływających do Biura RPO od obywateli zamieszkujących w pobliżu zakładów przemysłowych, fabryk, ferm chowu trzody chlewnej, drobiu, zwierząt futerkowych, wysypisk, składowisk oraz spalarni odpadów, ubojni i innych obiektów, których funkcjonowanie prowadzi do powstawania uciążliwych zapachów.

Rzecznik powziął informację, iż podjęto prace mające na celu skonstruowanie rozwiązania regulującego zjawisko uciążliwości odorowych. RPO wyraził nadzieję, że doprowadzą one do rychłego podjęcia prac legislacyjnych, które zgodnie z zapowiedzią zaplanowane są na rok 2025. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znajdował się projekt "ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej", w kontekście zapytań od mieszkańców i mieszkanek terenów wiejskich. Tymczasem, z kierowanych do RPO skarg wyłania się dużo szerszy zakres problemu niż tylko odory związane z produkcją rolną.

Mając to na względzie, Rzecznik zwrócił się do Minister z prośbą o wyjaśnienie, czy planowane prace legislacyjne dotyczyć mają wszelkich źródeł uciążliwości zapachowych, czy jedynie (jak przywołany projekt) źródła, jakim jest działalność rolnicza.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2024-09-27
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w piśmie z 27 września 2024 r. wskazał, że w IX kadencji Sejmu RP prowadzono proces legislacyjny projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia z sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Wyznaczał on minimalne odległości dla planowanych przedsięwzięć z sektora rolnictwa od zabudowań mieszkalnych, budynków usługowych, użyteczności publicznej czy parków i obszarów ochrony przyrody. Prace nad projektem ustawy nie zostały ukończone. Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska ukierunkowano prace na przygotowanie bardziej kompleksowego rozwiązania. W założeniach regulacja ma dotyczyć nie tylko uciążliwości zapachowych pochodzenia rolniczego, ale również tych pochodzących z produkcji przemysłowej czy sektora komunalnego. W pierwszym etapie zlecone zostanie przygotowanie ekspertyzy, która będzie proponować rozwiązania techniczne w zakresie pomiarów uciążliwości zapachowej stosowanych na obszarze Unii Europejskiej.