Wystąpienie do Zastępczyni Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie zasad obiegu korespondencji osób tymczasowo aresztowanych z obrońcami wyznaczonymi lub ustanowionymi w sprawie z dnia 2024-10-14.
Wystąpienie do Zastępczyni Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie zasad obiegu korespondencji osób tymczasowo aresztowanych z obrońcami wyznaczonymi lub ustanowionymi w sprawie.
W toku badania prowadzonych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich spraw zdiagnozowano problem z realizacją dyspozycji art. 217b § 1a Kodeksu karnego wykonawczego.
Przepis ten został znowelizowany ustawą o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw. Zawężono wówczas zakres jego stosowania w takim zakresie, że jedynie korespondencja tymczasowo aresztowanego z obrońcą ustanowionym lub wyznaczonym w sprawie, w której zastosowano tymczasowe aresztowanie, jest przesyłana bezpośrednio do adresata, chyba że organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, w szczególnie uzasadnionych wypadkach zarządzi inaczej. Jak się wkrótce okazało, implikuje to niekiedy poważne problemy w realizacji prawa do obrony. Obieg terminowej dokumentacji między obrońcą a tymczasowo aresztowanym może bowiem trwać wiele tygodni, utrudniając tym samym, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiając przeprowadzenie skutecznej interwencji przez obrońcę.
Mając powyższe na uwadze, Rzecznik zwrócił się do Dyrektor z prośbą o wskazanie, czy Centralny Zarząd Służby Więziennej dostrzegł problem z diagnozowaniem stosunku obrończego w sprawie, w której zastosowano tymczasowo aresztowanie. Poprosił również o poinformowanie, jak w praktyce wygląda procedura weryfikacji obrońcy ze względu na przedmiot sprawy, do której został umocowany.