Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie potrzeby wprowadzenia współczesnych form zawiadamiania stron przez publiczne ogłoszenia z dnia 2024-10-16.

Adresat:
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Sygnatura:
V.564.1.2024
Data sprawy:
2024-10-16
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie potrzeby wprowadzenia współczesnych form zawiadamiania stron przez publiczne ogłoszenia.

W ciągu ostatnich tygodni, pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzili korespondencję z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczącą potencjalnych zmian w art. 49 i art. 49a Kodeksu postępowania administracyjnego (przepisy umożliwiające zastąpienie indywidualnych doręczeń w toku postępowania administracyjnego publicznymi ogłoszeniami).

Motywem podjęcia tej korespondencji była wątpliwość, czy w dobie skokowego rozwoju technologii informatycznych i postępującej informatyzacji działalności administracji publicznej zasadne jest utrzymywanie w obecnej formie instytucji, mającej swój rodowód jeszcze w latach 80. XX w. i nadal opierającej się w praktyce na "wywieszeniu" papierowego obwieszczenia na tablicy informacyjnej urzędu obsługującego organ administracji, uzupełnianego publikacjami na stronach podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej.

Z przedstawionego przez Departament Prawny MSWiA stanowiska wynika, że nie dostrzega on potrzeby sugerowanych zmian prawnych. Jakkolwiek, zastąpienie obwieszczeń doręczeniami elektronicznymi mogłoby prowadzić do zniweczenia jednego z celów omawianych regulacji, jakim jest "zwolnienie" organu z dokonywania przedłużających postępowanie czynności materialno-technicznych przy uczestnictwie w postępowaniu setek, a nawet tysięcy stron, to z generalną przedstawioną konkluzją o "braku uzasadnienia" dla zmian, nie można się zgodzić.

Instytucja doręczenia jest na gruncie przepisów regulujących proces administracyjny uznawana za urzeczywistniającą zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu, jako że umożliwia zapoznanie się z czynnościami organu i innych uczestników postępowania albo uczestniczenie w tych czynnościach. W tym kontekście, regulacji art. 49 i art. 49a Kodeksu postępowania administracyjnego, pozwalających na odstąpienie przez organ do dokonywania doręczeń niektórym stronom postępowania i zastąpienie ich publicznymi ogłoszeniami, nie sposób określić inaczej jak ograniczających uprawnienia procesowe niektórych stron postępowania. Ograniczenie to, obok uzasadnienia w postaci konieczności realizacji innych chronionych prawem wartości (tu: szybkości postępowania), pozostawać musi w odpowiedniej proporcji do celu.

Zdaniem RPO w dobie informatyzacji działalności administracji publicznej i powszechnego dostępu do technologii informatycznych, poza innymi stosowanymi formami ogłoszeń, minimalnym standardem powinno być obligatoryjne ogłaszanie na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej (optymalnie - na wydzielonej podstronie) wraz zapewnieniem wszystkim zainteresowanym dostępu narzędzia teleinformatycznego ("newsletter") służącego powiadamianiu o nowej publikacji na stronach BIP.

Mając to na względzie, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o polecenie podjęcia prac nad dostosowaniem obecnej treści art. 49 i art. 49a Kodeksu postępowania administracyjnego do aktualnych uwarunkowań społecznych i technologicznych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2024-12-06
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w piśmie z 6 grudnia 2024 r. poinformował, że uwzględnienie wniosku Rzecznika nie znajduje uzasadnienia. Jednocześnie należy wskazać, że zakres spraw, którego dotyczą propozycje Rzecznika, tj. „(…) ogłaszanie na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej (optymalnie – na wydzielonej podstronie) wraz z zapewnieniem wszystkim zainteresowanym dostępu narzędzia teleinformatycznego („newsletter”) służącego powiadamianiu o nowej publikacji na stronach BIP”, pozostaje we właściwości Ministerstwa Cyfryzacji. Wskazane ministerstwo prowadzi także prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.