Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby uregulowania sytuacji prawnej obywateli w postępowaniu upadłościowym w sprawach konsumentów z dnia 2024-10-28.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby uregulowania sytuacji prawnej obywateli w postępowaniu upadłościowym w sprawach konsumentów.
W zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich pozostaje uregulowanie sytuacji prawnej obywateli w postępowaniu upadłościowym w sprawach konsumentów.
Na kanwie wpływających do Biura RPO skarg, w dniu 13 grudnia 2022 r. Rzecznik zwrócił się do Dyrektora Departamentu Prawa Gospodarczego w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie możliwości składania pism w postępowaniu upadłościowym dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej (tzw. upadłość konsumencka) z pominięciem systemu teleinformatycznego - Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). W ocenie ówczesnego kierownictwa resortu sprawiedliwości, konsument powinien móc skorzystać z wyłączenia przewidzianego w art. 4912 ust. 3 p.u. tak przed, jak i po ogłoszeniu upadłości. W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości, prezentowane odmienne stanowiska nie powinny prowadzić do faktycznego ograniczenia praw dłużnika w postępowaniu upadłościowym. Zapewniono również, że przy najbliższej nowelizacji prawa upadłościowego ministerstwo dostosuje regulacje prawne w taki sposób, aby umożliwić dłużnikom (upadłym) składanie pism w formie papierowej na etapie przed i po ogłoszeniu upadłości.
Tymczasem wskazany problem wciąż pozostaje aktualny. Do Biura RPO wpływają skargi konsumentów, dotyczące niemożności wnoszenia pism do sądu upadłościowego z wyłączeniem systemu KRZ. Wynika z nich, że wskazane powyżej wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości nie stanowią źródła prawa i wykładnia prezentowana przez resort sprawiedliwości nie obliguje sądów do jej podzielenia. Z otrzymanych ostatnio informacji z Ministerstwa Sprawiedliwości wynika nadto, iż pozostają w toku prace nad zmianą prawa upadłościowego.
W świetle powyższego, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o wskazanie, czy omawiany problem został także dostrzeżony w ramach prac resortu sprawiedliwości oraz czy rozważane było uregulowanie tej kwestii przy wspomnianej powyższej nowelizacji prawa upadłościowego.