Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki w sprawie zarządzenia w sprawie wytycznych dla komórek organizacyjnych Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotowujących programy dotacyjne w zakresie transparentności beneficjentów z dnia 2024-12-17.

Adresat:
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Sygnatura:
VII.053.76.2024
Data sprawy:
2024-12-17
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki w sprawie zarządzenia w sprawie wytycznych dla komórek organizacyjnych Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotowujących programy dotacyjne w zakresie transparentności beneficjentów.

W związku z otrzymaną skargą, zwracającą uwagę na brak podstawy prawnej wydanego przez Ministra zarządzenia w sprawie wytycznych dla komórek organizacyjnych Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotowujących programy dotacyjne w zakresie transparentności beneficjentów, Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki. W załączniku do zarządzenia określono mające obowiązywać od 2025 roku kryteria otrzymywania dofinansowania z programów Ministra Sportu i Turystyki przez związki sportowe oraz powiązane z nimi spółki kapitałowe i fundacje. Organizacja ubiegająca się o dofinansowanie musi m.in. publikować wszystkie swoje uchwały, budżet, wykaz członków, a także rejestr zawieranych umów. Zarządzenie w istocie uzupełnia treść art. 29 ust. 1 ustawy o sporcie, zgodnie z którym minister właściwy do spraw kultury fizycznej może dofinansowywać uprawianie lub organizowanie sportu oraz jego promocję. Żaden przepis ustawy o sporcie nie określa jednak kryteriów przyznawania dofinansowania, w tym również nie określa żadnych obowiązków, od których wypełnienia może zostać uzależniona decyzja Ministra Sportu i Turystyki o przyznaniu finansowania. Tymczasem art. 93 ust. 2 Konstytucji RP explicite stanowi, że zarządzenia „nie mogą stanowić podstawy decyzji wobec obywateli, osób prawnych oraz innych podmiotów”. Zobowiązanie wyklucza przyznanie dofinansowania organizacji, która nie spełnia tych kryteriów – a co za tym idzie – implikuje ono obowiązek wdrożenia określonych w załączniku wymogów przez te organizacje, jeśli chcą ubiegać się o dofinansowanie. Istnieją więc poważne wątpliwości co do zgodności zarządzenia z Konstytucją RP, niezależnie od tego, że cel, któremu służy to zarządzenie. Jeśli ustawa nie określa żadnych kryteriów przyznawania środków finansowych w trybie ustawy o sporcie, to zarządzenie nie może ich samoistnie tworzyć. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o zainicjowanie prac nad nowelizacją art. 29 ustawy o sporcie w celu uregulowania kryteriów przyznawania dofinansowania.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: