Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji -w sprawie przeniesienia żołnierzy zawodowych do służby w Policji i Straży Granicznej z dnia 2025-01-27.

Adresat:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Sygnatura:
WZF.7040.34.2024
Data sprawy:
2025-01-27
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Wydział do Spraw Żołnierzy i Funkcjonariuszy
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji -w sprawie przeniesienia żołnierzy zawodowych do służby w Policji i Straży Granicznej.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek z którego wynika, że żołnierze zawodowi zostali pozbawieni możliwości przeniesienia do służby w Policji i Straży Granicznej, podczas gdy funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej są uprawnieni do podjęcia służby w ramach zawodowej służby wojskowej. Przedstawiony problem dotyczy także pozostałych służb podległych Ministrowi, a jego istota znajduje odzwierciedlenie w treści następujących przepisów, tj. art. 25a ustawy o Policji oraz art. 31a ustawy o Straży. Na podstawie tych przepisów funkcjonariuszom wielu służb mundurowych przyznano uprawnienie przeniesienia do służby, odpowiednio w Policji albo Straży Granicznej pod warunkiem, że wykazują oni szczególne predyspozycje do jej pełnienia. Wymaga wskazania, że żołnierze Sił Zbrojnych w zakresie istoty pełnionej służby podlegają zbliżonym obowiązkom oraz ograniczeniom jakie istnieją w innych służbach, a także podlegają zbliżonej pragmatyce zawodowej, a w niektórych przypadkach wykonują nawet wspólne zadania. Możliwość przeniesienia się do służby w Policji bądź Straży Granicznej obwarowane zostało wymogiem zasadności oraz zasadą efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi w instytucjach sektora publicznego, nie zaś indywidualną wolą danego funkcjonariusza do pełnienia obowiązków służbowych w tej czy innej formacji. Z tego powodu okoliczność pozbawienia możliwości przenoszenia żołnierzy zawodowych do służby w Policji bądź Straży Granicznej wydaje się wątpliwa również z perspektywy formacji, które mogą być zainteresowane pozyskaniem wartościowych żołnierzy zawodowych. Jednocześnie fakt takiego wyłączenia budzi również wątpliwości w zakresie naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Ostatnią, nie mniej istotną kwestią, jest dopuszczalność przeniesienia żołnierza zawodowego do Służby Więziennej. Mając na uwadze przedstawioną regulację wydaje się, że skoro ustawodawca uznał za właściwe dopuszczenie możliwości przeniesienia żołnierza zawodowego do pełnienia służby w Służbie Więziennej, to tym bardziej taka możliwość powinna zostać rozszerzona na inne formacje mundurowe. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra z prośbą o rozważenie zasadności zmian ustawodawczych dopuszczających przenoszenie żołnierzy zawodowych do służby w Policji i Straży Granicznej, a także innych służb podległych Ministrowi.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: