Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie zrównania w prawach żołnierzy zawodowych z innymi funkcjonariuszami służb mundurowych przy podwyższaniu emerytury ze względu na stopień inwalidztwa pozostający w związku ze służbą z dnia 2003-01-07.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie zrównania w prawach żołnierzy zawodowych z innymi funkcjonariuszami służb mundurowych przy podwyższaniu emerytury ze względu na stopień inwalidztwa pozostający w związku ze służbą.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się emerytowani żołnierze, których inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą. W odniesieniu do żołnierzy obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości podwyższenia górnej granicy podstawy wymiaru emerytury do 80 % ze względu na jej piętnastoprocentowe podwyższenie w wyniku inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą. Byli funkcjonariusze mundurowi, w przypadku zwiększenia wysokości emerytury o inwalidztwo pozostające w związku ze służbą, mogą uzyskiwać świadczenie w wysokości wyższej o 5% podstawy wymiaru emerytury w porównaniu z byłymi żołnierzami zawodowymi, dla których kwotą graniczną jest 75%. Zdaniem wnioskodawców powyższa sytuacja jest niegodna z zasadą sprawiedliwości społecznej oraz zasadą równości i zakazem dyskryminacji określonymi odpowiednio w art. 2 i 32 Konstytucji RP. Zadania jakie wykonują żołnierze zawodowi nie tylko w zakresie obronności terytorium naszego Państwa, należy uznać za relewantne w stosunku do zadań funkcjonariuszy służb mundurowych i uzasadniające zrównanie ich w prawach przy podwyższaniu emerytury ze względu na stopień inwalidztwa pozostający w związku ze służbą. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o rozważenie możliwości wprowadzenia stosownych zmian do ustawy z dnia 10.12.1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.
Odpowiedź Ministra Obrony Narodowej z dnia 28.02.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, styczeń - marzec 2003 r.", str. 91).