Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w sprawie podjęcia działań mających na celu stworzenie podstaw spójnego i kompletnego systemu informacji o realizacji obowiązku nauki przez dzieci i młodzież z dnia 2003-01-21.

Adresat:
SEJMOWA KOMISJA EDUKACJI NAUKI I MŁODZIEŻY
Sygnatura:
RPO/428299/03/XI/106.3 RZ
Data sprawy:
2003-01-21
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w sprawie podjęcia działań mających na celu stworzenie podstaw spójnego i kompletnego systemu informacji o realizacji obowiązku nauki przez dzieci i młodzież.

Na początku 2002 r. zakończono prace nad raportem "Skala i powody wypadania uczniów z systemu edukacji w Polsce. Raport z badań odpadu szkolnego na terenie 32 gmin". Dla określenia grupy dzieci, które podjęły obowiązek szkolny i przestały go realizować w ramach systemu oświaty, przyjęto w raporcie określenie "odpad szkolny". Raport porusza m.in. sprawę braku właściwie prowadzonej ewidencji i statystyki tak ważnego społecznie problemu, jak nierealizacja obowiązku szkolnego. Dla określenia metod przeciwdziałania zjawisku pozostawania dziecka poza systemem oświaty w okresie trwania obowiązku szkolnego, w tym programów zapobiegających "odpadowi szkolnemu", niezbędne są statystyki precyzyjnie określające rozmiary, strukturę, etiologię, a także dynamikę tych zjawisk. Obecna sytuacja uniemożliwia nadzorowanie i egzekwowanie realizacji, nawet od strony czysto formalnej, obowiązku szkolnego dzieci i obowiązku nauki przez młodzież między 16 a 18 rokiem życia. Oznacza to, że władze publiczne nie wywiązują się ze swych zobowiązań dotyczących realizacji prawa do nauki zagwarantowanego w art. 70 Konstytucji RP oraz art. 28 Konwencji o prawach dziecka, a także innych międzynarodowych standardach. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o podjęcie prac nad stworzeniem podstaw spójnego i kompletnego systemu informacji o realizacji obowiązku nauki przez dzieci i młodzieży. Wymaga to rozważenia potrzeby zainicjowania odpowiednich zmian w przepisach ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty.

 


Data odpowiedzi:
2003-01-27
Opis odpowiedzi: