Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z dnia 2003-01-28.
Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.
Jest to kolejne wystąpienie Rzecznika dotyczące kwestii wypracowania właściwych standardów opieki i edukacji dzieci niepełnosprawnych. W wystąpieniu z 27.11.2002 r. Rzecznik pytał o liczbę dzieci umieszczonych w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych w związku z decyzją sądu opiekuńczego o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej ich rodziców. Wiedza o liczbie takich dzieci ma zasadnicze znaczenie. Wizyty pracowników Biura RPO pokazały, że w związku z brakiem przepisów regulujących funkcjonowanie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i jednoznacznej koncepcji tych ośrodków, w części ośrodków dzieci, które wymagają opieki państwa mają status wychowanków sosw, zaś w innych ośrodkach korzystają jedynie z internatu, a faktycznie są wychowankami domów dziecka, do których wyjeżdżają w dni wolne od nauki. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o informacje na temat koncepcji funkcjonowania sosw i statusu wychowanków wymagających opieki państwa. Niepokój Rzecznika budzi stan obecny i planowany standard respektowania praw dzieci niepełnosprawnych, zwłaszcza tych, którymi opiekuje się państwo, a nie rodzice. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o stanowisko Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a także o informację, czy prowadzi się badania zasadności pobytu dzieci w sosw oraz czy podejmowane są działania w celu umożliwienia dzieciom niepełnosprawnym realizacji obowiązku szkolnego i nauki bez konieczności przebywania poza środowiskiem rodzinnym.
Odpowiedź Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 28.02.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, styczeń - marzec 2003 r.", str. 95).