Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie braku koordynacji polityki społecznej dotyczącej dziecka i rodziny z dnia 2003-01-27.
Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie braku koordynacji polityki społecznej dotyczącej dziecka i rodziny.
We wspólnym piśmie do Prezesa Rady Ministrów, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka stwierdzili m.in., iż zalecenia przedstawione na 31 sesji Komitetu Praw Dziecka ONZ po rozpatrzeniu sprawozdania okresowego Polski z realizacji Konwencji o prawach dziecka, przedłożonego 2.10.2002 r. w Genewie, wskazują na brak koordynacji polityki na rzecz dziecka i rodziny realizowanej przez różne ministerstwa i instytucje publiczne, brak konsultacji i koordynacji przy wykonywaniu i wprowadzaniu ustaw związanych z realizacją praw dziecka, a także ośrodka współpracującego z organizacjami pozarządowymi oraz mediami podejmującymi tę problematykę oraz brak spójnego systemu gromadzenia danych i wskaźników umożliwiającego uzyskanie w statystykach pełnego obrazu wszystkich dzieci do 18 roku życia z możliwością rozszerzenia go dla sformułowania, monitorowania i oceny polityk skierowanych do grup dzieci szczególnej troski i pomocy. Niezmiernie pilna, zdaniem obu Rzeczników, jest potrzeba opracowania, realizacji i monitorowania szeregu programów rządowych, a nie resortowych, np. programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wspierania rozwoju dziecka i jego rodziny, przestrzegania, realizacji i upowszechniania praw dziecka, przeciwdziałania rozwarstwieniu regionalnemu i poszerzaniu się obszarów ubóstwa, a także zwalczania komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci. Rzecznicy postulują potrzebę powstania jednego, silnego ośrodka koordynacji i realizacji polityki społecznej dotyczącej dziecka i rodziny.
Odpowiedź Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 7.05.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, kwiecień - czerwiec 2003 r.", str. 74).