Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zagrożeń dla realizacji reformy systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców z dnia 2003-02-12.
Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zagrożeń dla realizacji reformy systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców.
W ostatnich dwóch latach RPO prowadził wraz z pracownikami Biura RPO wizyty w powiatowych centrach pomocy rodzinie i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które miały na celu zbadanie stanu realizacji reformy systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Zebrane informacje pokazują, że kluczowe założenia reformy realizowane są w niewielkim stopniu. Nie zmalała znacząco liczba dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, gdyż nie udziela się "wszelkiej możliwej pomocy rodzinie", zarówno przed, jak i po umieszczeniu dziecka poza rodziną, do czego obligują przepisy ustawy o pomocy społecznej. Ponadto nie ma rzeczywistego priorytetu dla opieki rodzinnopodobnej i przekształceń części placówek opieki całodobowej w placówki wsparcia dziennego. Wypaczeniem sensu reformy jest zamysł przekazania części placówek opieki całodobowej ponownie do resortu oświaty, uzasadniany względami formalno-organizacyjnymi. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził nadzieję, że zostaną podjęte zdecydowane i szybkie działania, skutecznie zapobiegające naruszeniom normy konstytucyjnej, zgodnie z którą Rzeczypospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka.
Odpowiedź Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 11.03.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, styczeń - marzec 2003 r.", str. 99).