Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie pełnienia przez funkcjonariuszy Służby Więziennej dodatkowych dyżurów polegających na pozostawaniu w dyspozycji, za które nie otrzymują wynagrodzeń z dnia 2003-02-18.
Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie pełnienia przez funkcjonariuszy Służby Więziennej dodatkowych dyżurów polegających na pozostawaniu w dyspozycji, za które nie otrzymują wynagrodzeń.
Funkcjonariusze jednego z zakładów karnych są wyznaczani dwa razy w miesiącu do pełnienia dyżuru w czasie wolnym od służby. Muszą być wówczas dyspozycyjni, to znaczy przebywać w swoich mieszkaniach w oczekiwaniu na telefon. Dyspozycyjność ta podyktowana jest wypadkami losowymi, które mogą spowodować niestawienie się funkcjonariuszy zobowiązanych w danym dniu do pełnienia służby. W przypadku braku stawiennictwa funkcjonariusza, dyżurujący idzie w jego zastępstwie do służby i otrzymuje wynagrodzenie za nadgodziny, natomiast gdy obsada etatowa jest pełna, musi być nadal dyspozycyjny i nie otrzymuje za to żadnych świadczeń. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o podanie podstawy prawnej, w oparciu o którą stosowane są tego typu dyżury.
Odpowiedź Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 27.02.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, styczeń - marzec 2003 r.", str. 101).