Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie obciążania świadczeniodawców obowiązkiem ustalenia uprawnień do świadczeń powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych z dnia 2003-02-25.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie obciążania świadczeniodawców obowiązkiem ustalenia uprawnień do świadczeń powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych.
Nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach obarczanie świadczeniodawców przez niektóre kasy chorych prowadzeniem ewidencji osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i weryfikacji pod tym kątem wykazu osób korzystających z ich świadczeń, jak i obarczanie obowiązkiem gromadzenia kopii indywidualnych dowodów ubezpieczenia osób korzystających ze świadczeń i przedstawianiem kasie chorych kopii dowodów osób, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia za pośrednictwem ZUS lub KRUS. Powstaje również wątpliwość w zakresie respektowania ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych oraz przepisów dotyczących dokumentowania uprawnień do świadczeń powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dostarczone przez kasy chorych wykazy osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia za pośrednictwem ZUS lub KRUS, są wadliwe. Część znajdujących się na niej osób posiada uprawnienia do świadczeń powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Na trudności w dokumentowaniu uprawnień do świadczeń powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz nieprawidłowości w zakresie prowadzenia ewidencji i identyfikacji ubezpieczonych Rzecznik zwracał uwagę już w 2001 r. w wystąpieniach do Prezesa UNUZ oraz Prezesa ZUS i Prezesa KRUS. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o spowodowanie pilnego zbadania powyższej sprawy i usunięcie istniejących nieprawidłowości.
Odpowiedź Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 13.03.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, styczeń - marzec 2003 r.", str. 103).