Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie badań poligraficznych kandydatów na funkcjonariuszy Straży Granicznej z dnia 2003-03-06.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/413939/02/IX/904.4 RZ
Data sprawy:
2003-03-06
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie badań poligraficznych kandydatów na funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Rzecznik nie podziela poglądu zawartego w udzielonej mu odpowiedzi 13.02.2003 r. na wystąpienie w tej sprawie z dnia 14.01.2003 r., że do czasu wprowadzenia regulacji ustawowych, przeprowadzanie badań psychofizycznych określających predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata może być realizowane tylko poprzez badanie na poligrafie, a odstąpienie od stosowania tej procedury byłoby niezgodne z § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MSWiA w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej. Obecne funkcjonowanie tego przepisu jest niezgodne z art. 51 Konstytucji, odstąpienie więc od stosowania badań poligraficznych wykonywanych na podstawie przepisu niezgodnego z Konstytucją nie może być uznane za działanie niezgodne z prawem. W pragmatykach służb mundurowych jedynie przepis art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 24.05.2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu umożliwia przeprowadzenie badania psychofizjologicznego. Badanie to jest przeprowadzane nie w stosunku do wszystkich kandydatów, ale tylko do kandydatów wyodrębnionych ze względu na stanowisko wymagające szczególnych umiejętności i predyspozycji. Badania psychofizjologiczne nie dają całkowitej pewności co do prawdziwości ich wyników. Badania te mogą być zastępowane badaniami psychologicznymi polegającymi na rozwiązywaniu różnego typu testów, a informacje o kandydacie mogą być zbierane za pomocą wywiadu środowiskowego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o ponowne zbadanie tej sprawy i ustosunkowanie się do przedstawionych argumentów.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2003-09-17
Opis odpowiedzi:

Odpowiedź Sekretarza Stanu w MSWiA z dnia 29.04.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, kwiecień - czerwiec 2003 r.", str. 78).



Odpowiedź Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17.09.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, lipiec - wrzesień 2003 r.", str. 76).