Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie potrzeby nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz wyeliminowania nieprawidłowości związanych z realizacją orzeczeń sądowych o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu i ograniczeń w dostępie do lecznictwa odwykowego z dnia 2003-04-16.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie potrzeby nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz wyeliminowania nieprawidłowości związanych z realizacją orzeczeń sądowych o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu i ograniczeń w dostępie do lecznictwa odwykowego.
Do Rzecznika wpływa wiele skarg związanych ze stosowaniem ustawy z dnia 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Konieczne jest podjęcie pilnych prac nad nowelizacją ustawy. Część jej przepisów została uznana przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją (art. 34 ust. 2 ustawy w zakresie, w jakim wyłącza uprawnienie osoby zobowiązanej do poddania się leczeniu odwykowemu do złożenia wniosku o zmianę przez sąd postanowienia w przedmiocie rodzaju zakładu leczenia odwykowego oraz art. 40 ust. 3b w zakresie, w jakim nie gwarantuje osobie zatrzymanej w izbie wytrzeźwień prawa do udziału w procedurze rozpatrywania zażalenia w sprawie zasadności i legalności doprowadzenia do izby, jak również decyzji o zatrzymaniu oraz prawidłowości ich wykonania). Od czasu wejścia w życie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego upłynął znaczny okres czasu, zaś prace nad usunięciem stanu za który odpowiada kierownictwo resortu nie zostały podjęte. Ponadto niepokojące jest niewykonywanie prawomocnych orzeczeń sądowych o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu osób uzależnionych od alkoholu.
Odpowiedź Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 03.06.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, kwiecień - czerwiec 2003 r.", str. 88).