1. W sprawie potrzeby uregulowania kwestii obsługi zobowiązań wynikających z emitowanych lub gwarantowanych przez Państwo przed 1.09.1939 r. papierów wartościowych z dnia 2003-05-21.
1. W sprawie potrzeby uregulowania kwestii obsługi zobowiązań wynikających z emitowanych lub gwarantowanych przez Państwo przed 1.09.1939 r. papierów wartościowych.
Nawiązując do wystąpienia z dnia 24.02.2003 r. Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie zwraca się do Wicepremiera - Ministra Finansów o pilne podjęcie działań zmierzających do opracowania systemowego uregulowania kwestii obsługi zobowiązań wynikających z emitowanych lub gwarantowanych przez Państwo przed 1.09.1939 r. papierów wartościowych, które umożliwiłoby pogodzenie słusznych roszczeń obywateli z możliwościami finansowymi Państwa. Regulacja długu powinna odbyć się na drodze ustawowej. Nie można zaakceptować sytuacji, gdy po blisko 15-tu latach zapewnień pochodzących od przedstawicieli Rządu jak i Parlamentu różnych opcji politycznych nie tylko nie znaleziono sposobu na rozwiązanie tej kwestii, ale przerywając prace z tym związane, odebrano ostatnią nadzieję obywateli na wywiązanie się państwa z bezspornych zobowiązań wobec posiadaczy przedwojennych papierów wartościowych. Zobowiązania wynikające z tytułu posiadania papierów wartościowych powinny być traktowane na równi z problemem zwrotu znacjonalizowanego mienia. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 14.04.2002 r., sygn. I C 1496/01, zasądzającego odszkodowanie za szkodę majątkową wyrządzoną w następstwie zaniechania organów państwowych PRL i III RP realizacji warunków emisji przedwojennych obligacji skarbowych, zachęci zainteresowanych do obrania tej drogi do dochodzenia swoich roszczeń. Niewykluczone, że niektórzy skierują sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Inf. 2/2003, str.34.