1. W sprawie pojawiających się zarzutów niekonstytucyjności ustawy z dnia 15.03.2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy z powodu braku przepisu gwarantującego odprawy pracownikom odchodzącym z pracy z dnia 2003-07-29.
1. W sprawie pojawiających się zarzutów niekonstytucyjności ustawy z dnia 15.03.2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy z powodu braku przepisu gwarantującego odprawy pracownikom odchodzącym z pracy.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło kilkanaście wniosków o zaskarżenie powyższej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Podjęcie decyzji przez Rzecznika wymaga jednak dokładnego zbadania stanu faktycznego i prawnego. Rzecznikowi nie są znane założenia, jakie przyświecały wdrożeniu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, a zwłaszcza, czy zakładana zmiana miała pociągnąć za sobą reorganizację struktur organizacyjnych połączoną ze zmniejszeniem zatrudnienia, co - jak się wydaje - jest niezbędnym warunkiem przyznania odpraw. Uzasadnienie do projektu ustawy (druk sejmowy Nr 164) pomija tę sprawę. Rzecznik prosi również o informacje o liczbie zatrudnionych pracowników w samorządzie warszawskim przed wejściem w życie ustawy z dnia 15.03.2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy, liczbę pracowników których stosunki pracy wygasły w związku z niezaproponowaniem im nowych warunków pracy i płacy, liczbie nowych pracowników zatrudnionych na ich miejsce oraz liczbie pracowników, którym zaproponowano ponowne zatrudnienie w wyniku działania Komisji rewizyjnej Rady Warszawy.
Inf. 3/2003, str.28.