Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń odszkodowawczych dla funkcjonariuszy służb mundurowych z dnia 2003-10-29.
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń odszkodowawczych dla funkcjonariuszy służb mundurowych.
Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o stwierdzenie niezgodności art. 17 ustawy z dnia 16.12.1972 r. o świadczeniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji, z art. 77 w związku z art. 32 Konstytucji RP.
Art. 77 ust. 1 Konstytucji stanowi, że każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej. Tymczasem policjanci oraz inni funkcjonariusze służb mundurowych (Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu), którzy w wyniku winy nieumyślnej doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, a także rodzina funkcjonariusza, który zmarł wskutek takiego wypadku lub choroby, pozbawieni są możliwości skutecznego dochodzenia swoich roszczeń przed sądem powszechnym, bowiem świadczenia przyznane na podstawie ustawy o świadczeniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji stanowią wynagrodzenie wszelkich szkód.
Wniosek uwzględniony (wyrok z dnia 3.03.2004 r., sygn. akt K 29/03).