Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie braku możliwości uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez osoby dochodzące prawa do renty na drodze postępowania sądowego z dnia 2003-11-04.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/448111/03/VIII/817
Data sprawy:
2003-11-04
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie braku możliwości uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez osoby dochodzące prawa do renty na drodze postępowania sądowego.

Osoby pobierające okresowo renty, po uznaniu ich za zdolnych do pracy odwoływali się od decyzji ZUS i rejestrowali się w powiatowych urzędach pracy jako bezrobotni. Otrzymywali zasiłki dla bezrobotnych, a po wydaniu korzystnych dla nich orzeczeń sądowych, ZUS wypłacał im świadczenia rentowe pomniejszone o kwotę pobranych zasiłków. Po ponownej rejestracji w powiatowych urzędach pracy (po zakończeniu postępowania sądowego) uzyskali status bezrobotnego bez prawa do zasiłku. Osoby te nie spełniały bowiem warunku pobierania renty przez 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień ponownej rejestracji. Osoby te, w przeciwieństwie do osób, które nie dochodziły prawa do renty na drodze postępowania sądowego pozbawione zostały możliwości skorzystania z zabezpieczenia społecznego. Zdaniem Rzecznika konieczne jest zapewnienie tej grupie obywateli prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Inf. 4/2003, str.47.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-01-20
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (27.11.2003 r.) poinformował, że art. 23 ustawy z dnia 14.12.1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu nie pozostawia urzędom pracy innej interpretacji przepisów ustawy, jak zaprezentowana w skargach obywateli do Rzecznika. Oczywiście, gdyby sądy rozpatrywały tego typu sprawy szybciej, nie zaistniałyby sytuacje opisane w wystąpieniu Rzecznika, gdyż po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, osoby takie mogłyby zarejestrować się jako bezrobotne i spełnić warunki do uzyskania prawa do zasiłku. Niewłaściwe byłoby jednak przewidywanie w przepisach dotyczących uprawnień osób bezrobotnych dodatkowych rozwiązań dotyczących spraw o odszkodowanie należne z tytułu szkody spowodowanej z winy organu. Istnieją już bowiem możliwości przewidziane w art. 416 i 417 Kodeksu cywilnego, odnoszące się także do sędziów (odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy państwowych przy wykonywaniu powierzonych im czynności).
Inf. 4/2003, str.47.