Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie kontroli stanu przestrzegania praw i wolności obywatelskich w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej - Tomaszów Mazowiecki z dnia 2003-11-04.

Adresat:
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/453387/03/IX/902 RZ
Data sprawy:
2003-11-04
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie kontroli stanu przestrzegania praw i wolności obywatelskich w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej - Tomaszów Mazowiecki.

W dniu 17 października 2003 r. pracownicy Biura RPO przeprowadzili kontrolę stanu przestrzegania praw i wolności obywatelskich w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej - Tomaszów Mazowiecki. Podczas rozmów z żołnierzami zawodowymi poruszono problem braku perspektyw rozwiązania trudności mieszkaniowych. Żołnierze zawodowi, którzy zrzekli się mieszkania służbowego mogą otrzymać przysługujący im ekwiwalent pieniężny dopiero z upływem 10-12 lat. Stan ten wymaga szybkiego i kompleksowego rozwiązania. W odczuciu kadry brak jest informacji o planowanych zmianach w przepisach pragmatycznych. Żołnierze zawodowi z dużymi obawami odnoszą się do mającego wkrótce nastąpić kolejnego zmniejszenia etatów w jednostkach. Podoficerowie i chorążowie z dużym niepokojem przyjmują odchodzenie od systemu gratyfikacji za posiadane klasy specjalistów wojskowych. Szybkiego uregulowania wymaga problem stanu technicznego śmigłowców przeznaczonych do szkolenia żołnierzy. Kolejnym problemem jest zabezpieczenie w leki żołnierzy służby zasadniczej. Zmuszeni są oni do ponoszenia kosztów zakupu znacznej ilości lekarstw i środków opatrunkowych.

Inf. 4/2003, str.43.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-08-11
Opis odpowiedzi:
1/ Minister Obrony Narodowej (31.12.2003 r.) poinformował, że najtrudniejszą kwestią związaną z zakwaterowaniem kadry jest brak dostatecznych środków finansowych na wypłatę ekwiwalentów pieniężnych w zamian za rezygnację z kwatery. Sytuacja 25 Brygady Kawalerii Powietrznej nie odbiega pod tym względem od sytuacji innych jednostek w kraju. Problem może zostać rozwiązany jedynie w wypadku przyznania z budżetu państwa znacznie większych niż dotychczas funduszy na ten cel. Utrata gratyfikacji za posiadanie klasy specjalistów wojskowych wynika z wprowadzenia ustawy z dnia 22.12.2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw. Nowa ustawa pragmatyczna, która będzie obowiązywać od 1.07.2004 r. nie przewiduje systemu kwalifikowania specjalistów wojskowych. Wprowadzenie jasnych i obiektywnych zasad pełnienia służby oraz rozwoju zawodowego spowoduje, że żołnierze będą znali prognozę przebiegu służby wojskowej i będą mieli na nią wpływ, co powinno ich dostatecznie zmotywować do podnoszenia kwalifikacji. Problemy związane z częściami zamiennymi do statków powietrznych są rozwiązywane na bieżąco. Pełnomocnik Ministra ds. Resortowej Opieki Zdrowotnej przedstawił Narodowemu Funduszowi Zdrowia i Ministrowi Zdrowia odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ. Tymczasowo sytuację może polepszyć przygotowywana obecnie decyzja Ministra Obrony Narodowej o zakupie leków podstawowych dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej.
Inf. 4/2003, str.44.