1. W sprawie wykonywania kary ograniczenia wolności oraz pracy społecznie użytecznej orzeczonej w zamian za nieściągalną grzywnę z dnia 2003-12-09.
1. W sprawie wykonywania kary ograniczenia wolności oraz pracy społecznie użytecznej orzeczonej w zamian za nieściągalną grzywnę.
Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje Ministrowi Sprawiedliwości nieprawidłowości i problemy stwierdzone w toku badań sondażowych warunków i możliwości wykonywania w latach 2001-2002 i w I kwartale 2003 r. kary ograniczenia wolności oraz pracy społecznie użytecznej orzeczonej w zamian za nieściągalną grzywnę, przeprowadzonych w tym roku przez pracowników Biura Rzecznika. W wielu sądach rejonowych skazani oczekują przez dłuższy okres czasu na wyznaczenie zakładu pracy i przystąpienie do zatrudnienia. Potrzebne są nowe rozwiązania prawne i organizacyjne, które przyniosą poprawę w tym zakresie. Na szczególną uwagę zasługuje problem niewykonywania kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej z przyczyn leżących po stronie skazanych. Do przyczyn absencji należało zwłaszcza uchylanie się skazanych od wykonania kary oraz niezgłoszenie się skazanych na wezwanie kuratora. Nasuwające się pytanie dotyczy sposobu oddziaływania sądu i kuratora na postawy tych osób w celu doprowadzenia do podjęcia pracy. W szeregu przypadków oddziaływania takiego nie podejmowano albo było ono niewystarczające. Ponad jedna trzecia badanych sądów nie wykazała inicjatywy związanej z pozyskiwaniem miejsc pracy dla skazanych albo inicjatywa ta nie jest skuteczna. Jedna trzecia sądów zaniedbuje sprawowanie nadzoru nad zakładami pracy i sposobem wykonywania kary przez skazanych. Wyniki analizy dokumentacji sądowej oraz wypowiedzi kuratorów zawodowych każą poddać w wątpliwość realizację przez pracodawców obowiązków wynikających z przepisu art. 58 Kkw i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25.08.1998 r. w sprawie wyznaczania zakładów pracy, w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna orzeczona w zamian nieściągalnej grzywny, szczegółowych obowiązków tych zakładów w zakresie zatrudniania skazanych i zasad gospodaro
Inf. 1-3/2004, str. 96