Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie polskich marynarzy, którzy osiągnęli wynagrodzenie z tytułu pracy najemnej na rzecz duńskiego armatora przed wejściem w życie Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 2003-12-10.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/451697/03/VI/618.1 RZ
Data sprawy:
2003-12-10
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie polskich marynarzy, którzy osiągnęli wynagrodzenie z tytułu pracy najemnej na rzecz duńskiego armatora przed wejściem w życie Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Postanowienia art. 28 ust. 3 Konwencji wprowadziły zasadę, że wskazane w art. 14 ust. 3 wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa również wtedy, gdy zostały wypłacone przed wejściem w życie Konwencji. Należy zatem przyjąć, że z wejściem w życie Konwencji stał się nienależny podatek zapłacony od wynagrodzeń uzyskanych w czasie, gdy obowiązywała umowa miedzy Rządem PRL a Rządem Królestwa Danii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Od tego momentu stanowi on w istocie nadpłatę w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Przepisy Ordynacji podatkowej nie zawierają uregulowań odpowiednich dla sytuacji, w której wejście w życie nowej umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania ze względu na jej retroaktywne działanie powoduje, że podatek należny Polsce w czasie obowiązywania poprzedniej umowy, staje się nienależny. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi zatem o poinformowanie, czy Ministerstwo przygotowuje nowelizację Ordynacji podatkowej wprowadzającą tryb postępowania pozwalającego na usunięcie z obiegu prawnego decyzji w przypadku retroaktywnego działania przepisów umowy międzynarodowej oraz określenie trybu postępowania w przypadku powstania nadpłat, gdy zobowiązanie podatkowe powstało z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa wiąże powstanie takiego zobowiązania, w tym dnia ich powstania, terminu zwrotu i zasad oprocentowania. W przypadku uznania przez Ministra Finansów, że art. 74a Ordynacji podatkowej ma zastosowanie również do nadpłat powstałych w wyniku r

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-03-31
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów (21.05.2004 r.) poinformowała, że problemu zwrotu podatku pobranego przez polskie organy skarbowe od dochodów uzyskanych przez polskich marynarzy z tytułu pracy na statkach armatorów mających siedzibę w Danii nie można niestety rozstrzygnąć w sposób zaproponowany w wystąpieniu Rzecznika. Uwzględniając jednak sytuację, w jakiej znaleźli się polscy marynarze, w opracowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie zmiany ustawy - Ordynacja podatkowa, zaproponowano rozszerzenie katalogu przesłanek wznowienia postępowania o sytuację wynikającą z retroaktywnego działania postanowień umowy międzypaństwowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Inf. 4-6/2004, str. 81