Wystąpienie do Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie tolerancji i przeciwdziałania antysemityzmowi, ksenofobii i rasizmowi z dnia 2003-12-11.
Wystąpienie do Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie tolerancji i przeciwdziałania antysemityzmowi, ksenofobii i rasizmowi.
Rzecznik Praw Obywatelskich nawiązuje do swego wystąpienia RPO-454786-I/03 z dnia 4.12.2003 r. do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego, w którym prosi o ponowne przeanalizowanie wskazanych postępowań prokuratorskich oraz sprawdzenie, czy w konkretnych sytuacjach faktycznych nie zachodzą przesłanki do skierowania aktu oskarżenia przeciwko osobom podejrzanym o popełnienie przestępstw z art. 256 i 257 Kodeksu karnego. Środki prawne nie są wystarczające dla zwalczania tych negatywnych, naruszających godność człowieka, zjawisk. Szczególnie przykry i niepokojący jest fakt, że sprzedaż publikacji antysemickich może odbywać się w podziemiach katolickiego kościoła, jak ma to miejsce w przypadku księgarni "Antyk", w bliskim sąsiedztwie świątyni żydowskiej i Teatru Żydowskiego. Gdyby nawet tego typu działalność nie dawała się zakwalifikować jako przestępstwo, to pozostawienie jej bez reakcji wydaje się wysoce niestosowne i szkodliwe. Powinien zostać utworzony pewien społeczny front przeciwko antysemityzmowi, podkreślający wagę tolerancji i szacunku wobec tradycji, zwyczajów czy religii innych osób. Każda forma publicznego poparcia ze strony Kościoła i jego biskupów mogłaby mieć ogromny wpływ na kształtowanie właściwych postaw ludzkich i obywatelskich. Rzecznik Praw Obywatelskich zamierza zorganizować "okrągły stół" poświęcony kwestii tolerancji. Uzasadniona jest potrzeba spotkania w szerszym gronie, podczas którego przedstawiciele władz państwowych, sądów, prokuratury, policji, kościołów i związków wyznaniowych oraz organizacji obywatelskich mogliby wymienić spostrzeżenia na temat uregulowań prawnych i praktyki w tej niezmiernie istotnej dla prawidłowo funkcjonującego państwa, problematyce.
Sekretarz Generalny Episkopatu Polski (18.12.2003 r.) zapewnił, że problem tolerancji i przeciwdziałania antysemityzmowi, ksenofobii i rasizmowi jest bliski Kościołowi. Wielokrotnie dawał temu wyraz Ojciec Święty. Stanowczy sprzeciw budzi tolerowanie praktyk, które godzą w godność i dobre imię drugiego człowieka, zwłaszcza gdy u podłoża tego typu praktyk leży jakoby wiara w Boga, podczas gdy w rzeczywistości mamy do czynienia z jej zupełnym zaprzeczeniem czy instrumentalizacją. Ochrona godności każdego człowieka oraz pogłębianie współdziałania i dialogu z innymi religiami i wyznaniami jest stałą troską Kościoła katolickiego w Polsce. W ramach Konferencji Episkopatu działa m.in. Komitet Dialogu z Judaizmem.