1. W sprawie przepisów ograniczających wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego z dnia 2003-12-16.
1. W sprawie przepisów ograniczających wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż 200 % przeciętnego wynagrodzenia. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie podlegała ograniczeniom w zależności od tego, czy zasiłek przysługiwał w trakcie trwania ubezpieczenia, czy też za okres po jego ustaniu. Zdaniem skarżących przyjęta regulacja ograniczająca podstawę wymiaru zasiłku za okres po ustaniu ubezpieczenia narusza konstytucyjną zasadę równego traktowania, jak również zasadę sprawiedliwości społecznej, a także pozostaje w sprzeczności z zasadą wzajemności i proporcjonalności świadczeń i składek.
Inf. 10-12/2003, str.72.
Inf. 1-3/2004, str. 98