1. W sprawie braku przepisów o obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń przysługujących ławnikom pozostającym w zatrudnieniu, za czas pełnienia czynności w sądzie z dnia 2004-01-22.
1. W sprawie braku przepisów o obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń przysługujących ławnikom pozostającym w zatrudnieniu, za czas pełnienia czynności w sądzie.
W poprzednio obowiązującym stanie prawnym ławnik otrzymywał za czas zwolnienia od pracy w celu wykonywania czynności w sądzie pełne wynagrodzenie, od którego pracodawca opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne. Obecnie koszty wypłaty świadczenia za czas pełnienia przez ławnika czynności w sądzie obciążają Skarb Państwa. Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie przewidują obowiązku opłacania przez Skarb Państwa składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń wypłacanych ławnikom za wykonywanie czynności w sądzie. Oznacza to, że pracodawca powinien wyłączyć z czasu pracy okres, w którym pracownik pełnił funkcje ławnika i opłacić składki od wynagrodzenia za przepracowany czas pracy. Zdaniem skarżących, obowiązująca regulacja prawna wpłynie na obniżenie wysokości przyszłej emerytury (renty) ławników pozostających w zatrudnieniu.
Inf. 1-3/2004, str. 30
2. Monit z dnia 22.04.2004 r.
Inf. 4-6/2004, str. 81
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (29.04.2004 r.) poinformował, że pełnienia funkcji ławnika nie można utożsamiać ze stosunkiem pracy ani też z żadnym innym zobowiązaniowym stosunkiem cywilnoprawnym. Ewentualny zakres umniejszenia przyszłych uprawnień emerytalnych w związku z pełnieniem funkcji ławnika należy uznać za nieznaczący w skali całego okresu ubezpieczenia i gromadzenia składek.
Inf. 4-6/2004, str. 81