Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie ograniczania uprawnień byłych więźniów obozów koncentracyjnych do otrzymywania świadczeń przysługujących inwalidom wojennym z dnia 2004-01-27.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/457620/03/III/309 RZ
Data sprawy:
2004-01-27
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie ograniczania uprawnień byłych więźniów obozów koncentracyjnych do otrzymywania świadczeń przysługujących inwalidom wojennym.

Byli więźniowie obozów koncentracyjnych w skargach do Rzecznika Praw Obywatelskich wnoszą o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, iż kolejne zmiany prawa ograniczają ich nabyte uprawnienia do świadczeń inwalidów wojennych oraz pozostają w sprzeczności z art. 19 Konstytucji, w świetle którego państwo otacza specjalną opieką weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych. Z ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego wynika obecnie, że osoby represjonowane nie zachowują wszystkich uprawnień inwalidów wojennych, gdyż nie mają prawa do refundacji w wysokości 50% opłacanej składki na obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów samochodowych lub dobrowolne ubezpieczenie auto casco. Zdaniem skarżących jest to kontynuacja działań ograniczających ich prawa nabyte (wcześniej zniesiono kumulację renty inwalidy wojennego z emeryturą oraz wprowadzono dodatek kompensacyjny w wysokości 15% dodatku kombatanckiego w miejsce dotychczasowych ulg i zwolnień).

Inf. 1-3/2004, str. 32

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-11-05
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (11.03.2004 r.) poinformował, że obowiązujące rozwiązania dotyczące świadczeń zbiegowych - emerytury z rentą inwalidy wojennego, w większym stopniu niż uprzednio sprzyjają realizacji zasady sprawiedliwości społecznej. 80 % zainteresowanych otrzymało podwyżki świadczeń, zaś 20 % obniżki tych świadczeń. Podwyżki otrzymały osoby pobierające emerytury nie przekraczające 90 % przeciętnego wynagrodzenia, zaś obniżki te osoby, które pobierały emerytury przekraczające 90 % przeciętnego wynagrodzenia. Od października 2001 r. zakłady ubezpieczeniowe zaprzestały udzielania zniżek na OC i autocasco. Ze zniżek tych korzystały przede wszystkim osoby lepiej sytuowane, z dużych miast. Wprowadzenie dodatku kompensacyjnego sprzyja realizacji zasady sprawiedliwości społecznej, gdyż dodatek ten otrzymują wszyscy uprawnieni.
Inf. 1-3/2004, str. 32