Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi, 28 kwietnia w godzinach 15:00 - 18:00 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie braku należytej ochrony praw właściciela nieruchomości w znowelizowanej ustawie - Prawo budowlane z dnia 2004-02-17.

Adresat:
MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY
Sygnatura:
RPO/456973/03/IV/403.5 RZ
Data sprawy:
2004-02-17
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie braku należytej ochrony praw właściciela nieruchomości w znowelizowanej ustawie - Prawo budowlane.

Do Rzecznika wpływają skargi od właścicieli nieruchomości, którzy wyrażają zaniepokojenie rezygnacją z obowiązku udowodnienia przez inwestora praw do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dotychczasowy wymóg zastąpiono obowiązkiem złożenia oświadczenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W sytuacji, gdy inwestor nie będący właścicielem składa nieprawdziwe oświadczenie, cały ciężar usunięcia skutków wydania pozwolenia na budowę opartego na nieprawdziwym oświadczeniu inwestora spoczywa na właścicielu. Zarzut niekonstytucyjności przepisu ustawy ze względu na niedostateczną ochronę praw właściciela jest także zasadny w odniesieniu do art. 59 ust. 7 Prawa budowlanego stanowiącego, że przymiot strony w postępowaniu w sprawie pozwolenia na użytkowanie przysługuje wyłącznie inwestorowi. Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie dotyczy w szczególności sytuacji, gdy właściwy organ stwierdził, że zgłoszony przez inwestora obiekt budowlany został wykonany z naruszeniem warunków określonych w pozwoleniu na budowę lub wydano decyzję nakładającą na inwestora obowiązek wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. Są to więc sytuacje, w których inwestor postąpił niezgodnie z pozwoleniem na budowę wydanym w postępowaniu, w którym właścicielowi przysługiwał przymiot strony.

Inf. 1-3/2004, str. 41

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-04-07
Opis odpowiedzi:
1. Minister Infrastruktury (29.03.2004 r.) poinformował, że wprowadzona w 2003 r. zmiana do ustawy Prawo budowlane polegająca na zobowiązaniu inwestora do przedstawienia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane nie stanowi osłabienia ochrony prawa własności, co więcej, sankcja za złożenie nieprawdziwych danych stanowi wzmocnienie tej ochrony. W odpowiedzi stwierdzono ponadto, że nie jest zasadne, aby właściciel obiektu budowlanego, który nie jest inwestorem, był stroną postępowania w sprawie wydania pozwolenia na użytkowanie, bowiem nikt inny poza inwestorem nie może mieć interesu prawnego w tym postępowaniu.