1. W sprawie stworzenia możliwości finansowania Straży Granicznej przez organy samorządu terytorialnego z dnia 2004-04-15.
Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA STRAŻY GRANICZNEJ
Sygnatura:
RPO/470723/04/IX/904 RZ
Data sprawy:
2004-04-15
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:
1. W sprawie stworzenia możliwości finansowania Straży Granicznej przez organy samorządu terytorialnego.
W trakcie przeprowadzania kontroli w oddziale Straży Granicznej pracownicy Biura Rzecznika powzięli wiadomość o braku w ustawie o Straży Granicznej uregulowań prawnych umożliwiających finansowanie tej formacji przez organy samorządu terytorialnego. Zdaniem rozmówców stan taki powoduje, że znajdują się oni w gorszej sytuacji niż inne służby mundurowe. Rzecznik prosi o poinformowanie, czy były podejmowane działania zmierzające do uregulowania przedstawionego problemu.
Inf. 4-6/2004, str. 28
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:
Data odpowiedzi:
2004-05-27
Opis odpowiedzi:
1. Komendant Główny Straży Granicznej (10.05.2004 r.) poinformował, że niezależnie od finansowania z budżetu państwa, Straż Graniczna jest beneficjentem środków pomocowych Unii Europejskiej przeznaczonych w ramach programu Phare na uszczelnienie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, a także na usprawnienie finansowania całej formacji, w celu osiągnięcia standardów określonych w Układzie Schengen i konwencji wykonawczej do tego Układu. W czasie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych ustaw, zaproponowano, aby w ustawie o ochronie granicy państwowej stworzyć podstawę prawną do możliwości dodatkowego finansowania przez jednostki samorządu terytorialnego przedsięwzięć związanych z usprawnianiem ruchu granicznego. W trakcie uzgodnień międzyresortowych propozycja ta została zaakceptowana przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Inf. 4-6/2004, str. 28
Inf. 4-6/2004, str. 28