1. W sprawie trudnej sytuacji życiowej górników z Wałbrzycha, którzy po dłuższym okresie pobierania świadczenia utracili prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy z dnia 2004-04-22.
1. W sprawie trudnej sytuacji życiowej górników z Wałbrzycha, którzy po dłuższym okresie pobierania świadczenia utracili prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy.
Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał wystąpienie "Stowarzyszenia Ubezpieczonych", z którego wynika, że w regionie Wałbrzycha narasta napięcie społeczne w związku z brakiem poprawy sytuacji związanej w szczególności z zabezpieczeniem pracy zarobkowej dla górników zlikwidowanych kopalń, w tym dla osób uznanych za zdolne do pracy po dłuższym okresie pobierania świadczenia rentowego. Przejście na rentę, w szczególności pobieraną z tytułu choroby zawodowej było na początku lat 90-tych rozwiązaniem korzystnym dla górników likwidowanych kopalń, ponieważ nie było dla nich innych propozycji zatrudnienia. Obecnie duża grupa górników na podstawie orzeczeń lekarskich uznających ich za zdolnych do pracy utraciła prawo do świadczenia rentowego. Brak możliwości podjęcia zatrudnienia w tym regionie spowodował, że osoby te oraz ich rodziny znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. W wystąpieniu z lipca 2003 r. w tej sprawie Rzecznik podkreślał konieczność udzielenia takim osobom niezbędnego wsparcia w ramach polityki zatrudnienia oraz potrzebę wypracowania odpowiednich rozwiązań w systemie ubezpieczeń społecznych przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego niezbędnego do uzyskania prawa do emerytury. Z odpowiedzi wynikało, że problem osób powyżej 50 roku życia zagrożonych długotrwałym bezrobociem miał być rozwiązany przy pomocy specjalnego programu zatrudnienia. Ponadto miano stworzyć podstawy do zaliczenia okresu pobierania renty do stażu ubezpieczeniowego w zakresie niezbędnym do przyznania emerytury
Inf. 4-6/2004, str. 31
Inf. 4-6/2004, str. 32