Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie problemów związanych z prawidłowym stosowaniem przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 2004-04-22.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/469044/04/III/322.2 RZ
Data sprawy:
2004-04-22
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie problemów związanych z prawidłowym stosowaniem przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przedstawiciele organizacji obywatelskich zasygnalizowali Rzecznikowi, iż publikowany w internecie wykaz organizacji pożytku publicznego nie obejmuje osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stanowisku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP, o stosunku Państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Do Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszane są przykłady regulacji, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój działalności pożytku publicznego. Dotyczy to wymogu prowadzenia księgowości w zakresie określonym ustawą, który dla małych organizacji może stać się barierą trudną do pokonania oraz zakazu prowadzenia działalności statutowej odpłatnej i gospodarczej w tym samym przedmiocie, co może powodować konieczność stałej nowelizacji statutów. Wątpliwości budzi także wymóg wyodrębnienia w statucie działalności odpłatnej oraz nieodpłatnej. Niemożność włączenia do wynagrodzenia kosztów ogólnych rodzi pytanie o źródła finansowania kosztów funkcjonowania organizacji i ich instytucji. Problemem jest także sposób pozyskiwania przez organizacje środków własnych, niezbędnych przy udziale w projektach finansowanych w ramach funduszy Unii Europejskiej.

Inf. 4-6/2004, str. 33

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-10-04
Opis odpowiedzi:
1. Minister Polityki Społecznej (14.05.2004 r.) poinformował, iż ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie powstała przy aktywnej współpracy przedstawicieli organizacji pozarządowych. Organizacje pozarządowe powinny być zainteresowane jak najbardziej precyzyjnym rozdzieleniem form działalności, gdyż gwarantuje to ich rzetelność i wiarygodność wobec organów administracji, jak i wobec obywateli. Częste obawy organizacji pozarządowych związane są z przekroczeniem limitu, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy. Limity te mają uniemożliwić prowadzenie jako działalności odpłatnej, faktycznie działalności gospodarczej przynoszącej zysk oraz ograniczenie możliwości rozdysponowania przychodów danej organizacji na wynagrodzenia jej pracowników. Po przekroczeniu określonych limitów, działalność odpłatna jest nadal działalnością statutową, z tym że w okresie przekroczenia limitu traktowana jest jak działalność gospodarcza. Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek sporządzania i ogłaszania rocznych sprawozdań finansowych na zasadach określonych ustawą o rachunkowości. Ministerstwo Sprawiedliwości w wykazie organizacji pożytku publicznego zamieszczonym w internecie udostępnia również informacje o kościelnych osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych działających na podstawie właściwych ustaw. Dla zachowania przejrzystości przepisów, wydaje się że przy najbliższej nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym powinien zostać rozszerzony krąg podmiotów, o których informacje są bezpłatnie udostępniane, o podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Inf. 4-6/2004, str. 33