1. W sprawie niezgodnego z konstytucyjną zasadą równości wyłączenia scenografów, którzy wnieśli twórczy wkład w powstanie utworu audiowizualnego, z kręgu podmiotów uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia przewidzianego w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 2004-05-24.
1. W sprawie niezgodnego z konstytucyjną zasadą równości wyłączenia scenografów, którzy wnieśli twórczy wkład w powstanie utworu audiowizualnego, z kręgu podmiotów uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia przewidzianego w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Nawiązując do wcześniejszego wystąpienia, które dotyczyło choreografów, Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawia analogiczne uwagi w odniesieniu do wyłączenia scenografów, którzy wnieśli twórczy wkład w powstanie utworu audiowizualnego, z kręgu podmiotów uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia przewidzianego w art. 70 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zdaniem Rzecznika obowiązujące rozwiązanie narusza konstytucyjną zasadę równości.
Inf. 4-6/2004, str. 44
Inf. 7-9/2004, str. 73
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury (30.06.2004 r.) poinformował, że prawo do dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zostało przyznane pewnej kategorii współtwórców utworu audiowizualnego, tj. osobom, które w najistotniejszy sposób wpływają na kształt utworu audiowizualnego. Kryteria wyboru podmiotów uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia są jasne i czytelne. Wkład choreografa jest jednym z wielu elementów składających się na utwór audiowizualny, jednak nie jest wkładem przesądzającym o obliczu utworu audiowizualnego.
Inf. 7-9/2004, str. 70