Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie informacji prasowych o utrudnianiu powrotu do służby funkcjonariuszom zwolnionym na podstawie niekonstytucyjnego przepisu ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu z dnia 2004-06-08.

Adresat:
AGENCJA BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
Sygnatura:
RPO/474835/04/IX/903.2 RZ
Data sprawy:
2004-06-08
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie informacji prasowych o utrudnianiu powrotu do służby funkcjonariuszom zwolnionym na podstawie niekonstytucyjnego przepisu ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził swoje zaniepokojenie pojawiającymi się informacjami prasowymi o utrudnianiu powrotu do służby funkcjonariuszom zwolnionym na podstawie art. 230 ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność art. 230 ust. 1 i 7 tej ustawy z Konstytucją RP (wyrok z dnia 20.04.2004 r., sygn. akt K 4/02). Z informacji prasowych wynika, że wydana została przez Szefa ABW instrukcja w sprawie przeprowadzania ponownej weryfikacji funkcjonariuszy co do dalszej ich przydatności do służby w ABW. Czynności takie mogą świadczyć o stosowaniu działań represyjnych polegających na utrudnianiu powrotu do służby funkcjonariuszom zwolnionym w oparciu o niekonstytucyjny przepis.

Inf. 4-6/2004, str. 49

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-07-13
Opis odpowiedzi:
1. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (30.06.2004 r.) poinformował, że intencją wydania instrukcji postępowania wobec osób zgłaszających się do służby w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20.04.2004 r., których nie zapoznano z rozkazami o wypowiedzeniu stosunku służbowego, było określenie trybu i ujednolicenie zasad postępowania w stosunku do osób reaktywowanych do służby w konsekwencji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W dokumencie tym posłużono się sformułowaniami wynikającymi z kodeksu postępowania administracyjnego. Dokumentowanie niezbędnej rozmowy kadrowej z przywracanymi do służby następuje w formie protokołu, który w Kpa nosi nazwę przesłuchania strony. Daje to możliwość weryfikacji przekazywanych informacji, a jednocześnie stwarza możliwość odwołania się od rozkazu personalnego, w którym zostaną zaproponowane nowe warunki służby. Osoby przywracane do służby, pozostawały poza służbą przez blisko dwa lata. Tymczasem służbę w ABW może pełnić osoba spełniająca określone kryteria, w tym posiadanie wyłącznie obywatelstwa polskiego oraz pełni praw publicznych. W toku procedury wyjaśniane będą właśnie tego typu kwestie.
Inf. 7-9/2004, str. 76