Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie ujawniających się w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni przepisów dotyczących obowiązku uiszczenia opłaty rocznej za rok, w którym nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z dnia 2004-07-08.
Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie ujawniających się w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni przepisów dotyczących obowiązku uiszczenia opłaty rocznej za rok, w którym nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o podjęcie uchwały wyjaśniającej ujawniające się w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni art. 238 Kodeksu cywilnego w związku z art. 71 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zawierającej odpowiedź na pytanie: czy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w trybie ustawy z dnia 4.09.1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności, zwalnia dotychczasowego użytkownika wieczystego z obowiązku uiszczenia całej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego za rok, w którym nastąpiło przekształcenie, ograniczając tym samym obowiązek uiszczenia opłaty rocznej za ten rok poprzez zmniejszenie jej wysokości proporcjonalnie do czasu istnienia w danym roku prawa użytkowania wieczystego.
Wniosek rozpoznany (uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 8.12.2004 r., sygn. akt III CZP 47/04). Sąd Najwyższy podjął następującą uchwałę: W razie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie przepisów ustawy z dnia 4.09.1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności, opłata roczna za użytkowanie wieczyste za rok, w którym nastąpiło przekształcenie, ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do czasu trwania użytkowania wieczystego w tym roku.