Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie nowych rozwiązań prawnych wprowadzonych ustawą z dnia 16.04.2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP oraz niektórych innych ustaw z dnia 2004-08-26.

Adresat:
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/479831/04/V/503 RZ
Data sprawy:
2004-08-26
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie nowych rozwiązań prawnych wprowadzonych ustawą z dnia 16.04.2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP oraz niektórych innych ustaw.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje skargi od osób zajmujących lokale mieszkalne będące w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w budynkach, w których powstały wspólnoty mieszkaniowe. Od 1.07.2004 r., czyli od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP drastycznie wzrosła wysokość opłat za używanie lokali. W ocenie Rzecznika wyjaśnienia wymaga kwestia, jakimi przesłankami kierował się ustawodawca wprowadzając obowiązek automatycznego podniesienia wysokości opłat i jaki wpływ na ich wysokość ma uchwała wspólnoty mieszkaniowej. Osoby zajmujące lokale w dyspozycji WAM zostały pozbawione ochrony dotyczącej dopuszczalnej częstotliwości podwyższania opłat za używanie lokalu i kalkulacji w tym zakresie oraz pisemnego zestawienia opłat niezależnych od właściciela wraz z przyczyną ich podwyższenia. W związku z tym sądowa kontrola zasadności podwyższenia omawianych opłat jest iluzoryczna. Do Rzecznika wpływają również skargi osób, które wykupiły od WAM na własność przydzielone im kwatery i lokale mieszkalne. Obecnie organy WAM odmawiają tym osobom zwrotu wpłaconych kaucji mieszkaniowych, powołując się na brak przepisów regulujących kwestię zwrotu kaucji. Osoby, które przed dniem 1.07.2004 r. złożyły wnioski o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z osobnej kwatery stałej, piszą w skargach do Rzecznika, iż organy WAM odmawiają uwzględnienia uprawnień do dodatkowej powierzchni mieszkalnej uwzględnianych przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu, wskazując na zmianę przepisów. Organy WAM odmawiają także uwzględnienia prawa do normy przysługującej dotychczas z tytułu posiadanego stopnia wojskowego. Skarżący obawiają się, iż wysokość przysługującego im ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery ulegnie zmniejszeniu. Organy WAM zostały upoważnione do

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-10-29
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (17.09.2004 r.) poinformował, że skargi dotyczące zmiany wysokości opłat za używanie lokali pochodzące od osób zajmujących lokale mieszkalne będące w dyspozycji WAM, a znajdujące się w budynkach, w których powstały wspólnoty mieszkaniowe, nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach. Art. 36 ust. 2 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP jednoznacznie stanowi, że opłaty za używanie takich lokali nie mogą być mniejsze niż 3% wartości odtworzeniowej. Projekt rozporządzenia określającego sposób naliczania i rozliczania opłat za używanie lokali mieszkalnych i opłat pośrednich znajduje się w toku uzgodnień międzyresortowych. Brak uregulowań prawnych odnoszących się do problemów związanych z waloryzacją i zwrotem kaucji mieszkaniowej jest prawdopodobnie wynikiem "przeoczenia ustawodawcy". Kwestie te będą rozwiązywane tak, jak dotychczas, to znaczy na drodze sądowej, po wniesieniu powództwa przez osobę dochodzącą wypłaty zwaloryzowanej kaucji lub poprzez zawarcie ugody pozasądowej. Brak jest w obecnym stanie prawnym podstaw do uwzględnienia przy naliczaniu ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery dodatkowych norm przyznanych ze względu na stopień wojskowy żołnierza lub stan jego zdrowia albo stan zdrowia członka jego rodziny. Przymusowe ściąganie opłat za używanie lokalu i opłat pośrednich od żołnierzy zawodowych zajmujących lokale z zasobu WAM na podstawie decyzji o prawie zamieszkiwania a także na podstawie decyzji o przydziale osobnej kwatery stałej, powinno być egzekwowane w trybie egzekucji administracyjnej. Stanowi tak znowelizowany art. 37 ust. 1 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. W przypadku innych osób, niezbędnym do podjęcia egzekucji będzie uzyskanie prawomocnego wyroku.
Inf. 7-9/2004, str. 38