Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie konsekwencji prawnych nieprawidłowego wypełnienia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 2004-10-14.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/475144/04/I/103.3 RZ
Data sprawy:
2004-10-14
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie konsekwencji prawnych nieprawidłowego wypełnienia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, niezłożenie wniosku o wpis do Rejestru na urzędowym formularzu, nieuiszczenie wskazanych w ustawie opłat lub nieprawidłowe jego wypełnienie powoduje, że wniosek taki podlega zwróceniu bez wzywania do uzupełnienia braków. Dopiero wystąpienie innych braków powoduje, że wzywa się wnioskodawcę, pod rygorem zwrócenia wniosku, do poprawienia lub uzupełnienia go w terminie tygodniowym, a mylne oznaczenie wniosku lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania biegu i rozpoznania go w trybie właściwym. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o pilne wyeliminowanie z obrotu prawnego art. 19 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym i wprowadzenie zapisu, że w razie niezłożenia wniosku na urzędowym formularzu, nieprawidłowego jego wypełnienia bądź wystąpienia innych braków, będzie miał zastosowanie art. 130 Kpc. Wówczas, niezależnie od występującego braku, sąd będzie obowiązany wezwać wnioskodawcę do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie, a inne oczywiste niedokładności nie mające znaczenia dla rozpoznania sprawy, nie będą uniemożliwiały rozpatrzenia wniosku.

Inf. 10-12/2004, str. 23

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-12-01
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (9.11.2004 r.) poinformował, że przepis art. 19 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym powoduje niejednokrotnie nadużywanie przez sądy rejonowe instytucji zwrotu wniosku, dlatego też Ministerstwo Sprawiedliwości podziela stanowisko Rzecznika co do potrzeby rozważenia zmiany tego przepisu. Należy jednak zastanowić się, czy wezwanie do uzupełnienia braków wniosku w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu (zgodnie z art. 130 Kpc) rzeczywiście zmieni sytuację wnioskodawcy i wyeliminuje kłopoty związane z wypełnianiem formularzy. Problematyczne jest również stosowanie do wniosków formularzowych w postępowaniu o wpis do KRS regulacji stanowiącej, że błędne oznaczenie pisma lub jego oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania mu biegu i rozpoznania we właściwym trybie (art. 130 § 1 zdanie drugie Kpc). Obecnie w Ministerstwie rozważana jest nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Przepis art. 19 ust. 3 będzie wnikliwie przeanalizowany pod kątem dostosowania do ogólnych zasad Kodeksu postępowania cywilnego, przy uwzględnieniu specyfiki postępowania rejestrowego.
Inf. 10-12/2004, str. 24