Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie pilotażowego programu pomocy dla dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością oraz ich rodzin z dnia 2004-10-28.

Adresat:
PREZES RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/398773/02/XI/1107 RZ
Data sprawy:
2004-10-28
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie pilotażowego programu pomocy dla dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością oraz ich rodzin.

Z inicjatywy organizacji obywatelskich opracowano pilotażowy program rządowy "Wczesna, wielospecjalistyczna, kompleksowa, skoordynowana i ciągła pomoc dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz jego rodzinie". Powstać miał model wszechstronnej, systemowej pomocy tej grupie dzieci, pozwalający zlikwidować bariery resortowe. W toku uzgodnień, które w końcowym okresie przebiegały bez udziału strony społecznej, a więc zespołu, który projekt wypracował, strona rządowa wprowadziła zmiany daleko odbiegające od początkowego, bardzo pozytywnego stanowiska ministerstw wobec projektu. Zmiany te spowodowały, iż projekt stał się w rzeczywistości niewykonalny. Dla realizacji programu sprawą fundamentalną jest sposób finansowania oraz jednolite zasady rozliczania. Chodziło o to, aby środki na różne "cząstki" zadania były łączone ponad placówkami, co umożliwiłoby całościową pomoc, jej preliminowanie, finansowanie i rozliczanie, W ostatecznym kształcie programu do łączenia środków z różnych źródeł nie doszło. Do rozpoczęcia pilotażu pozostały dwa miesiące. Obecnie nadal trwa etap prac koncepcyjnych, zaś konkursu dla placówek jeszcze nie rozpisano. Strona społeczna nie bierze udziału w pracach. Dzieciom niepełnosprawnym i zagrożonym niepełnosprawnością oraz ich rodzinom poważnie szkodzi brak koordynacji podejmowanych w ich interesie działań. Szkodzi też niewykorzystanie potencjału i doświadczeń organizacji obywatelskich działających na rzecz niepełnosprawnych, ich elastyczności w działaniu oraz umiejętności mądrego wykorzystywania niewielkich nawet środków.

Inf. 10-12/2004, str. 29

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-01-18
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu (26.11.2004 r.) poinformowała, że podczas posiedzenia przedstawicieli resortów w dniu 2.09.2004 r. uzgodniono ścieżkę finansowania zadań pilotażowych. Jednostka organizacyjna zakwalifikowana do realizacji programu może zawierać umowy na poszczególne części programu z odpowiednimi instytucjami i funduszami. Zakwalifikowana jednostka gromadzić będzie na swym koncie niezbędne środki finansowe, a następnie realizować programy rewalidacyjne z dzieckiem i jego rodziną. Przedstawiciele organizacji społecznych nie brali udziału w ostatniej fazie uzgodnień. Zasady konkursu i warunki, jakie muszą spełniać placówki, aby otrzymać zgodę na realizację zadań programowych, zostały opisane w dokumencie i nie wymagają dopracowania. W skład Międzyresortowego Zespołu do Spraw Koordynacji Zadań Wynikających z Pilotażu Programu Rządowego wejdą przedstawiciele wiodących resortów i funduszy, krajowych konsultantów z różnych dziedzin medycyny oraz organizacji pozarządowych. Rozpoczęcie działań programowych jest planowane na styczeń 2005 r. Finansowanie działań programowych wymagać będzie wyodrębnienia nowego rozdziału budżetowego w dziale 854 "edukacyjna opieka wychowawcza".Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu (26.11.2004 r.) poinformowała, że podczas posiedzenia przedstawicieli resortów w dniu 2.09.2004 r. uzgodniono ścieżkę finansowania zadań pilotażowych. Jednostka organizacyjna zakwalifikowana do realizacji programu może zawierać umowy na poszczególne części programu z odpowiednimi instytucjami i funduszami. Zakwalifikowana jednostka gromadzić będzie na swym koncie niezbędne środki finansowe, a następnie realizować programy rewalidacyjne z dzieckiem i jego rodziną. Przedstawiciele organizacji społecznych nie brali udziału w ostatniej fazie uzgodnień. Zasady konkursu i warunki, jakie muszą spełniać placówki, aby otrzymać zgodę na realizację zadań programowych, zostały opisane w dokumenci