Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/489694/04/XIII/108.2 RZ
Data sprawy:
2004-11-18
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:
1. W sprawie dramatycznej sytuacji w zakresie finansowania świadczeń zdrowotnych udzielanych przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Po raz kolejny, w ostatnich miesiącach roku, limity zawarte w umowach między organami Narodowego Funduszu Zdrowia a poszczególnymi zakładami opieki zdrowotnej wyczerpały się lub są na wyczerpaniu. Brak środków finansowych sprawia, że szereg zakładów opieki zdrowotnej zawiesiło praktycznie swoją działalność. Planowane zabiegi przekładane są na przyszły rok, zaś limity przyjęć przez lekarzy specjalistów zostały wyczerpane. Udzielanie świadczeń medycznych przez zakłady opieki zdrowotnej ponad zakontraktowane limity powoduje dalsze zadłużanie tych zakładów, zaś odmowa udzielania niezbędnych świadczeń godzi w konstytucyjne gwarancje ochrony zdrowia obywateli oraz narusza prawa osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Część publicznych placówek ochrony zdrowia pod różnymi pretekstami wprowadza odpłatność za świadczenia udzielane osobom uprawnionym do bezpłatnej opieki medycznej. Budzi to słuszne protesty uprawnionych, którzy oczekują należnych im świadczeń zdrowotnych na dotychczasowym poziomie i w ramach ubezpieczenia. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przekazanie informacji, czy i jakie działania doraźne są przewidziane w celu zapewnienia do końca roku niezbędnego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.
Inf. 10-12/2004, str. 43
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:
Data odpowiedzi:
2005-01-20
Opis odpowiedzi:
1. Minister Zdrowia (11.01.205 r.) poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaca świadczeniodawcy realizującemu świadczenia opieki zdrowotnej zgodnie z umową, systematycznie w częściach przez cały rok, należności za wykonanie usługi. Zatem nie zachodzi tu sytuacja braku środków w ostatnich miesiącach roku, lecz przekroczenie limitów określonych w umowach o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Rada Ministrów przyjęła w 2003 r. i skierowała do Sejmu projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz o zmianie niektórych ustaw, jak również w październiku 2004 r. autopoprawkę do tego projektu, wprowadzającą kolejne mechanizmy stabilizacji systemu ochrony zdrowia. Nowy instrument restrukturyzacyjny w przedłożonej autopoprawce (pożyczki z budżetu państwa) umożliwia zasilenie systemu ochrony zdrowia kwotą 2,2 mld zł, która da szansę poprawy płynności finansowej zakładom opieki zdrowotnej obciążonym zobowiązaniami. Istotne mechanizmy stabilizujące system ochrony zdrowia wprowadziła ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z uwagi na konieczność dalszej naprawy systemu ochrony zdrowia, Minister Zdrowia analizuje uwagi do ustawy oraz prowadzi intensywne prace nad projektem jej nowelizacji. Minister Zdrowia kilkakrotnie zmieniał w 2004 r. plan finansowy NFZ zwiększając koszty świadczeń zdrowotnych dla ubezpieczonych o 4,8%, w tym na lecznictwo szpitalne o 11,6%. Rozwiązanie problemu nadwykonań może polegać na znacznym podwyższeniu składek lub na zmianie metody finansowania świadczeń wprowadzonej od 1.01.1999 r. systemem ubezpieczenia zdrowotnego.
Inf. 1-3/2005, str.90