1. W sprawie stosowania wobec podejrzanego bądź oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policyjnego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego z dnia 2004-12-03.
1. W sprawie stosowania wobec podejrzanego bądź oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policyjnego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego.
Z zaleceń Komitetu Praw Człowieka wynika, iż Państwo Polskie powinno zapewnić dostępność, w razie uzasadnionej potrzeby, właściwych środków mających zastosowanie w przypadkach przemocy domowej, obejmujących zakaz zbliżania się podejrzanego (oskarżonego) do ofiary. Zarówno kuratorzy sądowi, jak i organizacje pozarządowe stwierdzają, że pokrzywdzony nie dysponuje uprawnieniami, które gwarantowałyby mu należytą ochronę w trakcie postępowania przygotowawczego i sądowego. Wielokrotnie zdarza się, że to ofiary przestępstw są zmuszone opuścić miejsce zamieszkania, szukać schronienia i diametralnie zmieniać swą sytuację życiową. Rzecznik zwraca się o ponowne rozważenie potrzeby nowelizacji art. 275 § 2 Kpk, polegającej na dodaniu zapisu stanowiącego wyraźnie o możliwości wydania przez prokuratora lub sąd postanowienia w powyższej materii jak i o czasowym opuszczeniu przez podejrzanego (oskarżonego) wspólnego z pokrzywdzonym miejsca zamieszkania.
Inf. 10-12/2004, str. 54