1. W sprawie zróżnicowanych uprawnień do pomocy ze strony państwa wobec osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem, w zależności od tego, czy podmiotem tych uprawnień jest osoba będąca pracownikiem, czy też osoba prowadząca działalność gospodarczą z dnia 2004-12-07.
1. W sprawie zróżnicowanych uprawnień do pomocy ze strony państwa wobec osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem, w zależności od tego, czy podmiotem tych uprawnień jest osoba będąca pracownikiem, czy też osoba prowadząca działalność gospodarczą.
W okresie aktywności zawodowej zarówno osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, jak i osoba prowadząca działalność gospodarczą lub współpracująca przy prowadzeniu takiej działalności, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. W pierwszym przypadku osoba ubezpieczona finansuje tylko połowę należnej składki ubezpieczeniowej (drugą połowę pokrywa pracodawca), w drugim przypadku ubezpieczony ponosi pełny koszt składki. Po ustaniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, osobie mającej status pracownika ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zapewnia ubezpieczenie emerytalno-rentowe finansowane przez budżet państwa przez cały okres urlopu wychowawczego. Osoba, która przed urodzeniem dziecka prowadziła działalność gospodarczą lub była osobą współpracującą przy prowadzeniu takiej działalności, chcąc być nadal objęta ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, musiałaby sama opłacać składkę. W przeciwnym razie pozostanie w tym okresie bez ubezpieczenia emerytalno-rentowego, co w konsekwencji wpłynie na wysokość przyszłej emerytury lub renty.
Inf. 10-12/2004, str. 56
Inf. 1-3/2005, str.93