1. W sprawie opracowanego w Komendzie Głównej Policji programu działania na rzecz małoletnich ofiar przemocy seksualnej z dnia 2004-12-28.
1. W sprawie opracowanego w Komendzie Głównej Policji programu działania na rzecz małoletnich ofiar przemocy seksualnej.
Rzecznik Praw Obywatelskich z uwagą zapoznał się z nadesłanym projektem "Koncepcja działań policyjnych ukierunkowanych na zapobieganie i zwalczanie przestępczości godzącej w wolność seksualną i obyczajność małoletnich" i zadeklarował gotowość współpracy w realizacji jego założeń. Przedmiotem wystąpień Rzecznika był sygnalizowany w tym opracowaniu problem ścigania omawianej kategorii przestępstw w sytuacji, gdy sprawcami występku popełnionego na szkodę małoletniego są osoby ustawowo powołane do wykonywania jego praw, a przestępstwo jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Rzecznik podziela pogląd o konieczności upowszechnienia i uznania za standard terapii dla ofiar przestępstw omawianej kategorii. Istotne jest także podejmowanie działań terapeutycznych dla sprawców tego rodzaju przestępstw. W wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik postulował konieczność podjęcia działań skutkujących zmianą w sposobie postępowania wobec sprawców przestępstw seksualnych, zwłaszcza poprzez utworzenie w zakładach karnych specjalnych oddziałów dla skazanych za te przestępstwa, w celu objęcia ich oddziaływaniami leczniczo-wychowawczymi. Rzecznik poddał także pod rozwagę konieczność wystąpienia z inicjatywą ustawodawczą zmierzającą do wprowadzenia uregulowań pozwalających na orzeczenie przez sąd, przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub wykonaniem kary, o umieszczeniu sprawcy w zamkniętym zakładzie leczniczym po odbyciu kary albo skierowaniu go na leczenie ambulatoryjne. Obecnie projekt zmian w Kodeksie karnym pozostaje w toku prac legislacyjnych.
Inf. 10-12/200, str. 65