1. W sprawie zakresu informacji zbieranych w bazach danych na podstawie ustawy o systemie informacji oświatowej z dnia 2004-12-29.
1. W sprawie zakresu informacji zbieranych w bazach danych na podstawie ustawy o systemie informacji oświatowej.
Ustawa o systemie informacji oświatowej, która wejdzie w życie w dniu 1.01.2005 r., ma określać organizację i zasady działania systemu informacji oświatowej służącego uzyskiwaniu danych niezbędnych do prowadzenia polityki edukacyjnej państwa, podnoszenia jakości i upowszechniania edukacji oraz do usprawniania finansowania zadań oświatowych. Ustawa nakłada na szkoły i placówki oświatowe oraz jednostki samorządu terytorialnego obowiązek prowadzenia baz danych oświatowych obejmujących zbiory danych o szkole lub placówce oświatowej, o uczniach, słuchaczach, wychowankach i absolwentach, o nauczycielach, wychowawcach i innych pracownikach oraz o spełnianiu obowiązku nauki. Ustawa bardzo szczegółowo określa, jakie informacje powinny być zawarte w zbiorach danych, co jest przedmiotem licznych kontrowersji. Powstaje wątpliwość, czy rzeczywiście organy administracji publicznej potrzebują wszystkich danych, o których mowa w ustawie (np. liczba uczniów posiadających kartę rowerową lub motorowerową, liczba uczniów korzystających z pomocy materialnej oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej). Niektóre informacje są ściśle związane ze sferą życia rodzinnego i prywatnego, chronionego przez Konstytucję. Rzecznik prosi o ustosunkowanie się do celowości i niezbędności zbierania informacji wskazanych w ustawie oraz o poinformowanie, czy na realizację zadań określonych w ustawie zostały przewidziane specjalne środki finansowe.
Inf. 10-12/2004, str. 66
Inf. 4-6/2005, str.
1.Minister Edukacji Narodowej i Sportu (11.05.2005 r.) w obszernej odpowiedzi poinformował, że Ministerstwo wnikliwie analizuje wszelkie wątpliwości, uwagi krytyczne i postulaty, które pojawiają się przy tworzeniu systemu informacji oświatowej. Zdobyte doświadczenie pozwoli na ujawnienie tych elementów, które wymagają zmian. W 2005 r. zostanie opracowany projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na te sposoby pozyskiwania danych, które budzą wątpliwości metodologiczne lub te dane, które można pozyskiwać z innych baz danych.
Inf. 4-6/2005, str.