Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie stosowania wobec podejrzanego bądź oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policyjnego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego z dnia 2005-01-11.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/453872/03/II/211 RZ
Data sprawy:
2005-01-11
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie stosowania wobec podejrzanego bądź oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policyjnego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich argumenty przedstawione w odpowiedzi Ministra Sprawiedliwości na wystąpienie Rzecznika z dnia 3.12.2004 r. w tej sprawie, że obowiązujące przepisy zapewniają, przy prawidłowym ich stosowaniu, odizolowanie sprawcy znęcania się od ofiary, nie są przekonujące. Z odpowiedzi wynika, że wprowadzając powyższy środek zapobiegawczy należałoby zapewnić podejrzanym (oskarżonym) sieć schronisk, do których mogliby się udać w przypadku orzeczenia w stosunku do nich takiego nakazu. Paradoksalnie sieć schronisk i noclegowni jest już tworzona na podstawie obowiązującego prawa, z tym że w miejscach tych nie są umieszczani sprawcy czynów, lecz ich ofiary. Sprawca natomiast pozostaje w mieszkaniu. Nie jest też trafna argumentacja odwołująca się do przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, jako przemawiających za tym, że wprowadzenie nakazu opuszczenia mieszkania przez sprawcę pozostawałoby w sprzeczności z ograniczeniami "eksmisji na bruk". Ustawodawca, wbrew sugestiom zawartym w piśmie Ministra Sprawiedliwości, nie zdecydował się na objęcie osób znęcających się nad rodziną ochroną w zakresie prawa do lokalu socjalnego. Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie zwraca się o rozważenie potrzeby zmiany przepisów obowiązujących w tym zakresie.

Inf. 1-3/2005, str. 21

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: