1. W sprawie potrzeby wprowadzenia przepisów umożliwiających osobom niepełnosprawnym pełną realizację czynnego prawa wyborczego z dnia 2005-02-03.
1. W sprawie potrzeby wprowadzenia przepisów umożliwiających osobom niepełnosprawnym pełną realizację czynnego prawa wyborczego.
Dyrektor Instytutu Spraw Publicznych w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich wskazuje na potrzebę nowelizacji ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu RP i Senatu RP, gdyż - zdaniem Instytutu - obowiązujące obecnie uregulowania ograniczają dostęp do głosowania osobom starszym i niepełnosprawnym. Problem realizacji czynnego prawa wyborczego przez osoby niepełnosprawne był przedmiotem wystąpienia Rzecznika z dnia 21.07.2003 r. do Marszałka Sejmu RP (Informacja 7-9/2003, str. 51). Wystąpienie to zostało doręczone posłom i miało być rozpatrzone na posiedzeniach Komisji. W oparciu o doświadczenia z poprzednich wyborów wydaje się konieczne odstąpienie od bezwzględnego wymogu osobistego głosowania i wprowadzenie przepisów zezwalających grupie wyborców na głosowanie przez pełnomocnika, czy też za pośrednictwem środków komunikacji. Doświadczenia z głosowania w referendum krajowym dotyczącym przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wskazują na potrzebę rozważenia propozycji wprowadzenia dwudniowego referendum nad Traktatem Konstytucyjnym, co mogłoby przyczynić się do osiągnięcia wyższej frekwencji.
Inf. 1-3/2005, str.66