1. W sprawie zawężonego kręgu podmiotów uprawnionych do występowania jako strona w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę z dnia 2005-02-07.
1. W sprawie zawężonego kręgu podmiotów uprawnionych do występowania jako strona w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę.
Przepis art. 28 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane po nowelizacji ustawą z dnia 27.03.2003 r. w sposób całkowicie odmienny od dotychczasowego stanu prawnego określa, jaki podmiot posiada przymiot strony w postępowaniu administracyjnym toczącym się w sprawie o pozwolenie na budowę. Wcześniej ustalenie tego, kto może być traktowany jako strona dokonywane było w oparciu o art. 28 Kpa. Porównanie obu przepisów wskazuje, że art. 28 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane w sposób znacznie węższy określa krąg podmiotów uprawnionych do występowania jako strona w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę i w stosunku do art. 28 Kpa stanowi lex specialis. Obecnie stronami w postępowaniu administracyjnym w sprawie o pozwolenie na budowę mogą być: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Zdaniem Rzecznika art. 28 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane narusza zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa, gdyż na niekorzyść zmienił status prawny osób, które potencjalnie jako właściciele, użytkownicy wieczyści albo zarządcy nieruchomości sąsiednich w stosunku do tych, na których ma być prowadzona inwestycja budowlana mogliby być stroną postępowania w sprawie pozwolenia na budowę. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o rozważenie konieczności podjęcia działań mających na celu dostosowanie art. 28 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane do art. 28 Kpa, aby usunąć stan prawny niezgodny z Konstytucją RP.
Inf. 1-3/2005, str.38
Inf. 1-3/2005, str.39
2. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury (10.05.2005 r.) poinformował, że Ministerstwo dokona analizy art. 77 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jeżeli jego stosowanie będzie wpływało niekorzystnie na sytuację użytkowników wieczystych nieruchomości wykorzystywanych na inne cele niż mieszkaniowe, Ministerstwo wystąpi z propozycją zmiany tego przepisu przy kolejnej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Inf. 4-6/2005, str.