Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie osób uprawnionych do zasiłku pogrzebowego w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną z dnia 2005-02-22.

Adresat:
MINISTERSTWO POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/497136/05/III/322.1 RZ
Data sprawy:
2005-02-22
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie osób uprawnionych do zasiłku pogrzebowego w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się osoby posiadające w rodzinie osoby uprawnione do renty socjalnej lub sprawujące opiekę prawną nad takimi osobami. Osoby te skarżą się na brak uprawnień do zasiłku pogrzebowego w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną. Z dniem 1.10.2003 r. renta socjalna zmieniła swój charakter ze świadczenia należącego do systemu pomocy społecznej na świadczenie rentowe dla osób niepełnosprawnych od dzieciństwa. W sprawach nieuregulowanych w ustawie o rencie specjalnej ustawodawca odsyła do przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród spraw nieuregulowanych przepisami ustawy o rencie socjalnej jest także prawo do zasiłku pogrzebowego w przypadku śmierci osoby uprawnionej do renty socjalnej. W przepisie tym nie zostały jednak powołane przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, regulujące prawo do zasiłku pogrzebowego. Często osoby uprawnione do renty socjalnej nie są w stosunku do osób sprawujących nad nimi opiekę członkami rodzin w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i w związku z tym nie ma możliwości wypłacenia zasiłku pogrzebowego w razie ich śmierci.

Inf. 1-3/2005, str.46

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-07-01
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej (22.04.2005 r.) poinformował, że prawo do zasiłku pogrzebowego związane jest z ubezpieczeniem społecznym, a osoby pobierające rentę socjalną nigdy nie były objęte tym ubezpieczeniem. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmieci osoby ubezpieczonej, po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, w razie śmieci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, bądź osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania. Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w razie śmierci członka rodziny osoby ubezpieczonej, albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę. Do członków rodziny osoby ubezpieczonej lub emeryta lub rencisty, po których może być przyznany zasiłek pogrzebowy, zalicza się dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz przysposobione - do ukończenia 16 lat, albo do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej niż do 25 lat, albo bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat, albo podczas nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat, małżonka, rodziców, w tym również macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające. Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu, może to być również osoba obca dla zmarłego.
Inf. 4-6/2005, str.