Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie realizacji postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z dnia 2005-03-01.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/488199/04/VI/614 RZ
Data sprawy:
2005-03-01
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie realizacji postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W sprawie indywidualnej petent zamieszkały w Kanadzie uzyskał w związku z lokatą oszczędnościową w jednym z polskich banków dochód z odsetek. Bank obliczając i pobierając podatek stosował na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 20% stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego, zamiast stawki 15% wynikającej z polsko-kanadyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Ze sporządzonej przez bank "Informacji o wysokości przychodu (dochodu) i pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych nie mających w Polsce miejsca zamieszkania" wynikało, że w 2003 r. bank potrącił zryczałtowany podatek dochodowy od odsetek od złożonego depozytu (lokaty) według stawki 20%. Dopiero w decyzji organu podatkowego zastosowano niższą stawkę wynikającą z umowy. Zdaniem Rzecznika postanowienia art. 42 ust. 2 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są dostatecznie przystosowane do sytuacji, w której dla podatników podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z tytułu uzyskania dochodów (przychodów) wymienionych w art. 29-30a jedynym dokumentem potwierdzającym wysokość uzyskanego dochodu, zastosowanej stawki oraz kwoty pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego jest "Informacja", którą podatnicy legitymują się przed władzami podatkowymi państw, w których mają stałe miejsce zamieszkania lub siedzibę. Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje jednoznaczne uregulowanie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązku ponownego sporządzania "Informacji" w przypadku zastosowania dopiero w decyzji właściwego organu podatkowego stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zwolnienia przewidzianego w umowie.

 


Data odpowiedzi:
2005-04-10
Opis odpowiedzi:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów (01.04.2005 r.) poinformował, że nie ma potrzeby wprowadzania do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmian polegających na nałożeniu na płatników obowiązku korekty sporządzonej informacji IFT 1/IFT-1R w wyniku późniejszego wydania decyzji przez organ podatkowy. Płatnik może dokonać korekty sporządzonych przez siebie deklaracji/informacji wyłącznie w przypadku, gdy sam nieprawidłowo obliczył podatek lub nie dopełnił w inny sposób ciążących na nim obowiązków mających wpływ na pobranie podatku w prawidłowej wysokości. Nie wydaje się też uzasadnione rozszerzenie zakresu obowiązków spoczywających na płatnikach poprzez zobowiązanie ich do uwzględniania w sporządzanych przez nich deklaracjach/informacjach zmian wynikających z późniejszych decyzji wydanych przez organy podatkowe.