1. W sprawie lokali mieszkalnych będących w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, zamieszkiwanych przez osoby nie będące żołnierzami zawodowymi z dnia 2005-03-14.
1. W sprawie lokali mieszkalnych będących w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, zamieszkiwanych przez osoby nie będące żołnierzami zawodowymi.
Przepis art. 20 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16.04.2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP stanowi, że osobom nie będącym żołnierzami zawodowymi i zajmującym w dniu wejścia w życie tej ustawy, na podstawie umowy najmu lub innego niż decyzja administracyjna tytułu prawnego, lokale mieszkalne przeznaczone na zakwaterowanie żołnierzy, przysługuje prawo do zamieszkiwania w takim lokalu przez okres dwóch lat od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy. Po upływie tego terminu umowa najmu lub inny niż decyzja administracyjna tytuł prawny wygasa z mocy prawa. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa może zaproponować w zamian za wcześniejsze opuszczenie lokalu mieszkalnego lokal zamienny albo świadczenie w wysokości 40 % wartości rynkowej zajmowanego lokalu. Przepis ten narusza prawa tej grupy osób wynikające z zawartej umowy najmu lub z innych stosunków prawnych, do używania mieszkań będących w dyspozycji WAM. Osoby, których prawo do lokalu mieszkalnego wygaśnie, zostaną wykwaterowane w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, czyli co do zasady z pominięciem etapu sądowego postępowania rozpoznawczego. Wątpliwości co do zgodności z zasadą równej ochrony praw majątkowych budzi także rozwiązanie przyjęte w art. 27 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, zgodnie z którym w stosunku do osób zajmujących w dniu 30.06.2004 r. lokale mieszkalne znajdujące się w zasobie WAM w przypadkach, o których mowa w art. 41 i 44 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, dyrektor oddziału regionalnego WAM wydaje decyzję o zwolnieniu lokalu mieszkalnego lub wypowiada umowę najmu.
Inf. 1-3/2005, str.55